Struktura čínského trhu s masem se začíná měnit

01.04.2014 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Ceny vepřového v Číně trápí dlouhý pokles s tím, jak rostou dodávky, za kterými stojí podpora Pekingu velkých farem. Cenám nepomohlo ani období …

Ceny vepřového v Číně trápí dlouhý pokles s tím, jak rostou dodávky, za kterými stojí podpora Pekingu velkých farem. Cenám nepomohlo ani období lunárního Nového roku, kdy poptávka po vepřovém vrcholí. Od začátku března cena masa klesla o 14 procent proti předchozímu roku a v současnosti dosahuje přibližně 12 juanů za kilogram, což jsou v přepočtu necelé 2 dolary.

Graf: Cena vepřového a skopového masa v Číně
v juanech za kilogram (Zdroj: CMA, WSJ)

Špatné zprávy z průmyslu jsou ovšem pozitivní pro čínské zákazníky, kteří tak za vepřové maso vynakládají méně peněz. Tento stav způsobuje zpomalení inflace, neboť potraviny tvoří třetinu indexu spotřebitelských cen a vepřové maso je největším přispěvatelem v sektoru potravin. Index spotřebitelských cen od ledna klesnul o 2,5 procenta proti loňskému roku.

Nicméně čínský masný průmysl prochází podobným vývojem vcelku pravidelně. Pokud jsou ceny vepřového v rostoucí fázi, je velikost chovů náchylná k rychlé expanzi. Tento stav byl například v Evropě. Nicméně nedávné nákazy a ekonomicky nepříznivé období způsobily, že zemědělci nerozšiřovali chovy dobytka rychlým tempem a díky tomu zde panuje větší stabilita. Čína se nyní nachází v počáteční fázi tohoto procesu. Expanze cen vede k rozšiřování chovů a převisu nabídky. Ta dále způsobuje cenový pokles a snižování nabídky a cyklus začíná znovu. Čínští producenti nyní začali snižovat počty prasat v naději, že omezí nabídku a tím podpoří cenový růst, ale někteří analytici tvrdí, že současný cyklus je trochu jiný než obvykle.

Podle ekonoma UBS AG v Pekingu Harrisona Hua, bývají ceny v lednu a únoru vyšší a letošní pokles je velmi neobvyklý. V důsledku toho odhaduje, že došlo ke strukturální změně na straně nabídky. Čínskému masnému průmyslu totiž zatím dominují malé chovy. Vláda se ale snaží o změnu a od roku 2007 podporuje vetší farmy, kterým začala poskytovat dotace a granty. Chce totiž počet farem redukovat kvůli jednodušší kontrole kvality a snížit bezpečnostní riziko z hlediska nákaz, které zemi v posledních letech zasáhly. S tím, jak se ovšem rozšiřují velkochovy, trvá delší dobu než se nadměrná kapacita přizpůsobí nízkým cenám a období nízkých cen se tak prodlužuje.

Nadbytek masa na čínském trhu je právě nyní a podle analytiků je to částečně způsobeno cenovým růstem v roce 2007, za nímž stálo epidemiologické onemocnění prasat. Harrison Hu také upozorňuje na fakt, že i když cena masa klesá, cena selat roste. To naznačuje, že někteří obchodníci věří, že se cena začne vracet opět vzhůru v době jejich porážkové hmotnosti. Podobné chování ovšem není v souladu s chováním malých zemědělců a může znamenat, že se trh snaží vytlačit malé hráče.

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE