Viceguvernér Mora: Na ročním horizontu nevidím prostor pro snižování sazeb ČNB, základním scénářem stabilita či mírný růst

14.01.2020 | , Patria.cz
INVESTICE


Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora pokládá za nejpravděpodobnější scénář pro letošní rok stabilní či mírně vyšší úrokové sazby. Má za to, že současná inflace překračující cíl centrální banky není nic dramatického, uvedl pro ČT24 a přepisuje agentura Reuters. ČNB na pěti minulých měnových zasedáních ponechala úrokové sazby beze změny, když váží mezi domácími inflačními tlaky a zahraničními nejistotami dopadajícími na otevřenou českou ekonomiku. Spotřebitelské ceny v listopadu i prosinci meziročně rostly o více než 3 % a inflace tak překročila toleranční pásmo centrální banky. Členové bankovní rady včetně guvernéra Jiřího Rusnoka však považují tento vývoj za dočasný a nevyžadující bezprostřední utažení sazeb. "Není to pro centrální banku žádná dramatická zpráva," uvedl Mora v pondělí večer v rozhovoru pro Byznys ČT24 s odkazem na údaje statistického úřadu z téhož dne, podle nichž meziroční růst cen v prosinci zrychlil na 3,2%.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.