Kukuřice short

26.01.2009 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Kukuřice zažila v roce 2008 divokou jízdu. V prvních šesti měsících roku prudce posilovala, přičemž spolu s ropou dosáhla na počátku srpna několikaletého maxima, když se vyšplhala až na hodnoty kolem 7,62 dolaru. Srpen se stal ovšem zlomovým měsícem a prudký cenový vzestup byl vystřídán o to intenzivnějším poklesem, který trvá dodnes.

Kukuřice zažila v roce 2008 divokou jízdu. V prvních šesti měsících roku prudce posilovala, přičemž spolu s ropou dosáhla na počátku srpna několikaletého maxima, když se vyšplhala až na hodnoty kolem 7,62 dolaru. Chovatelé dobytka ve Spojených státech trnuli hrůzou nad neustále se zvyšujícími náklady na výkrm, investoři spekulující na vzestup se radovali. Srpen se stal ovšem zlomovým měsícem a prudký cenový vzestup byl vystřídán o to intenzivnějším poklesem, který trvá dodnes. Finanční krize a následně i ekonomické zpomalení ve světě vedlo k omezení poptávky a ke zvýšení averze investorů k riziku. Pod silný prodejní tlak se dostaly všechny komodity a ani kukuřice nebyla výjimkou. Poslední data ohledně produkce naznačují, že rok 2008 byl poměrně úspěšný. Poptávka se na druhou stranu v následujících měsících dostane s největší pravděpodobností pod tlak. Cena ropy v posledních šesti měsících klesala závratným tempem (takřka o 75%), přičemž s podobnou intenzitou ji následovaly i pohonné hmoty. Nízké ceny se staly hřebíčkem do rakve mnoha producentů etanolu, když ziskové marže propadly do záporu. Prudké zpomalení hospodářského růstu ve světě vede i k poklesu poptávky po kukuřici ze strany chovatelů dobytka. Na základě fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že v časovém horizontu 3 až 6 měsíců se dočkáme dalšího poklesu cen kukuřice.

Důvody pro prodej kukuřice:

  1. Slábnoucí poptávka
  2. Relativně vysoká úroveň nabídky
  3. Silný dolar
  4. Technická analýza

Možná rizika:

  1. Výrazný pokles v osetí kukuřicí
  2. Špatné počasí, které by mělo negativní dopad na úrodu
  3. Prudké zvýšení cen ropy a pohonných hmot by vedlo i k růstu poptávky po etanolu
  4. Výrazný propad americké měny by mohl vést ke zvýšenému zájmu po americké kukuřici ze zahraničí

Bližší informace včetně grafů a tabulek najdete v přiloženém dokumentu.

Články ze sekce: INVESTICE



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.