Paládium long: Nákup perspektivní komodity

17.07.2009 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Momentálně stojí unce paládia 248 USD. Jelikož dlouhodobý fundamentální výhled se příliš nezměnil, myslíme si, že tento drahý kov je extrémně podhodnocen.

Minulý rok v únoru, když se cena paládia pohybovala na hladině 390 dolarů za trojskou unci, jsme předpovídali vzestup na minimálně 430 USD. Ještě v tom měsíci se cena vyšplhala na téměř 600 USD. Pak však nastala korekce. Finanční krize odstartovala prudké snížení prodeje automobilů. Investoři dostali strach a panicky vyprodávali své pozici.

To zatlačilo cenu a momentálně stojí unce paládia 248 USD. Jelikož dlouhodobý fundamentální výhled se příliš nezměnil, myslíme si, že tento drahý kov je extrémně podhodnocen. Náš optimismus je podpořen především informacemi o pomalé stabilizaci prodejů aut.

Kvůli propadu ceny se produkce platiny a paládia výrazně snížila, což může způsobit akutní nedostatek těchto kovů v případě výraznějšího ekonomického oživení. Podle naší fundamentální analýzy by cena paládia měla v následujících 3 až 6 měsících vzrůst ze současné úrovně 248 USD za trojskou unci na 350 USD/oz.


Hlavní důvody pro růst ceny paládia

 1. Výrazné podhodnocení
 2. Zvyšování produkce automobilů
 3. Čínsky zázrak
 4. Obrovský potenciál Asie
 5. Šrotovné má pozitivní účinky
 6. Záchranné opatření Spojených států
 7. Zlepšení ekonomického výhledu
 8. Strana nabídky má problémy

Specifikace kontraktu

 • Futures na paládium (Palladium), (NYMEX, New York)
 • Měsíc dodání září (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
 • Objem kontraktu 100 uncí
 • Kurz v USD za unci
 • Hodnota bodu: 1 bod = 100 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 100 USD)
 • Margin 5060 USD

Bližší informace včetně grafů a tabulek najdete v přiloženém dokumentu.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.