OLEJNINY LONG: Investice do zemědělských komodit

11.03.2010 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Zemědělské komodity zasáhly v roce 2008 prudké výprodeje, které poslaly jejich cenu o desítky procent níže. V roce 2009 většina z nich našla své dno a pohybovala se v širokém obchodním pásmu.

Silné fundamenty, které tlačily cenu vzhůru v předchozích letech, nicméně stále přetrvávají a v současnosti činí z řady zemědělských plodin zajímavou investiční příležitost. Komoditám nahrává především zvyšující se populace a spotřeba ve světě, poměrně nízké zásoby, zhoršující se problémy s nedostatkem kvalitní vody nebo stále častější rozmary počasí způsobující výpadky produkce. Zajímavá je především oblast olejnin, kde stojí za pozornost sójový a palmový olej a evropská řepka. Fundamentální faktory naznačují, že by se výše zmíněné komodity mohly dočkat v následujících měsících až letech růstu. Situace se výrazně zlepšuje i z pohledu technické analýzy, která silné fundamenty potvrzuje.

Hlavní důvody pro růst cen zemědělských komodit

  Dlouhodobé faktory podporující zemědělské komodity jako celek:

 1. Demografický vývoj ve světě.
 2. Růst životní úrovně v Asii.
 3. Problémy s vodními zdroji v Číně a Indii.

 4. Střednědobé faktory podporující olejniny:

 5. Počasí.
 6. Nízké zásoby.
 7. Zvyšující se spotřeba a importy Indie a Číny.
 8. Čína zvyšuje státní rezervy komodit
 9. Zvyšující se cena ropy
 10. Horší podmínky pro získání úvěru

Kompletní analýza ke je stažení níže...

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.