Červenec přinesl na komoditní trhy optimizmus

Finance.cz

Dařilo se zejména cyklickým komoditám, jako jsou ropa a měď. Extrémně zhodnotila pšenice. Koncem měsíce se opět vydala vzhůru i cena kávy a velmi silný byl také cukr. Mezi slabší komodity tentokrát patřilo zlato a stříbro.

 

Údaje o tvorbě HDP v Číně a USA ve druhém čtvrtletí potvrdily pokračující zotavování globální ekonomiky. Koncem července byly zveřejněny výsledky zátěžových testů evropských bank. Katastrofické předpovědi o nutnosti záchrany mnohých institucí se nenaplnily a jenom několik bank má nedostatečně vysoký kapitál. Pro akciové i komoditní trhy byl důležitý začátek výsledkové sezóny podniků. Velmi příznivé je, že relativně mnoho podniků dokázalo překonat očekávaní analytiků.


Zlato i stříbro oslabily


Zlato oslabilo z 1246 na 1182 USD za trojskou unci. Cena stříbra propadla z 18,7 na 18 USD za unci. Slabší výkonnost těchto dvou kovů je zapříčiněna menším zájmem investorů o bezpečná aktiva. Taktéž se objevily informace, že letošní čínská produkce by se měla zvýšit o 5 procent na rekordních 313 tun. Díky tomu by si Čína upevnila svůj post největšího producenta zlata na světě. Platina a paládium zaznamenaly jiný cenový vývoj a dokázaly vyrazit vzhůru. Podporou se staly zejména informace o připravované stávce horníků v Jihoafrické republice. Cenu potlačily vzhůru i zprávy o dalším zvýšení (meziročně o 15 %) prodejů aut v Číně. Naopak zklamaly údaje z amerického trhu s novými vozidly.


Tlaky na cenu ropy


Cenu ropy tlačily vzhůru nejenom zprávy o krátkodobém výpadku produkce v Mexickém zálivu v důsledku tropické bouře Bonne, ale i údaje o poklesu zásob ve Spojených státech. Naopak zdražování je bržděno informacemi z Číny o zpomalování růstu spotřeby ropy a pohonných hmot. China National Petroleum uvedla, že ve třetím čtvrtletí by spotřeba ropy měla vzrůst meziročně o 9 procent, což je nižší hodnota oproti předcházejícím předpovědím.

Tabulka: Změna ceny v červnci a aktuální cena

Komodita Pohyb v % Aktuální cena k 31.7.
ropa WTI +4 79,0 USD/barel
zlato -5 1181,7 USD/oz
měď +12 3,3 USD za libru
kukuřice +15 4,1 USD za bušl
pšenice +38
6,6 USD za bušl
káva Robusta +5
1810 USD za tunu
vepřové maso -3 79,0 US centu za libru

zdroj: CSI


Obilniny a olejniny zaznamenaly prudké zhodnocení


Cena vyletěla vzhůru zejména v případě pšenice. Na počátku července stál bušl pšenice v Chicagu 480 centů. Na konci měsíce se cena nacházela o 38 procent výše na 660 centech. Důvodem se staly extrémní teploty v Rusku, na Ukrajině a v dalších evropských zemích. Nejhorší sucho za posledních 50 let by podle ministerstva zemědělství mohlo způsobit propad ruské produkce obilnin na 70 až 75 milionů tun. V minulém roce se zde sklidilo 97 milionů tun. Vývoz pšenice by měl poklesnout až o polovinu na přibližně 10 milionů tun. Německá produkce se pravděpodobně sníží o 9 procent na 23 až 24 milionů tun. V případě řepky se očekává pokles německé produkce až o 13 procent. Počasí je nepříznivé i v dalších oblastech. Prudké deště ohrožují úrodu řepky, pšenice a ovsa v Kanadě, sucho ničí sójová pole v Číně.


Káva je v moci velkých institucionálních investorů


Káva nejdříve stagnovala, koncem července se ale opět odvážila vyrazit vzhůru. Tato komodita je momentálně v moci velkých institucionálních investorů, kteří rozšířili svou čistou long pozici již na nejvyšší úroveň od března 2008. Fundamenty se nemění a zásoby stále prudce klesají. Ve skladech NYSE Liffe je momentálně o 39 procent méně Robusty než na počátku roku. Pozoruhodný cenový růst zaznamenal cukr. Příčinou se stalo pomalé nakládání lodí v brazilských přístavech v důsledku silných dešťů.
 
V sektoru mas bylo nejsilnější hovězí. Zhodnocení vyvolaly údaje o menší váze poraženého dobytka (meziročně o 3 procenta). Pro cenu je podporou i pokles počtu chovaných zvířat. Ministerstvo zemědělství USA informovalo, že americká stáda jsou nejmenší od roku 1973.

Graf: Komoditní index RICI, zdroj: CSI

komodity.gif


Výhled na srpen


V následujícím měsíci by měl být nejzajímavější sektor obilnin a olejnin. Další růst ceny je možný v případě řepky nebo sóji. Zajímavé nákupní příležitosti se stále dají najít v sektoru potravin. Stejně tak jako minulý měsíc, i teď zastáváme názor, že drahé kovy jsou náchylné na cenovou korekci, protože strach se z finančních trhů začíná vytrácet.


ColosseumAutor článku působí jako analytik společnosti Colosseum. Více o komoditách naleznete v sekci Kapitálový trh. Aktuální kurzy komodit i nejnovější analýzy z komoditních trhů jsou k dispozici na Kurzy.finance.cz, v sekci Komodity a futures.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář
 
 
 
 
Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy