KÁVA - LONG

11.02.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


V dubnu minulého roku, když se cena kávy typu Arabika pohybovala na úrovni 140 US centů za libru, jsme upozornili na hrozící globální nedostatek, který by mohl vyvolat výrazné zdražení této komodity. Naše obavy se naplnily a v následujících měsících nastal doslova raketový růst ceny této komodity.

V současnosti se káva obchoduje na ceně 248 US centů za libru. Za 8 měsíců zdražila o impozantních 80 procent. Otázkou je, zdali se dá předpokládat další zhodnocení podobného rozsahu. Fundamentální informace jsou pro cenu pořád příznivé. Produkce je stále relativně nízká a nestačí pokrývat rostoucí celosvětovou spotřebu. Zásoby v posledních měsících propadly. Kupříkladu na burze Intercontinental Exchange se za poslední rok snížily o více než 50 procent. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že výhled pro cenu kávu je v současnosti velmi příznivý a existuje další prostor pro její růst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zhodnocení ze současné úrovně 248 US centů na 270 US centů za libru.

Hlavní důvody pro růst ceny kávy:

  1. Nedostatečná produkce je dlouhodobý problém
  2. Spotřeba kávy stabilně roste
  3. Zásoby kávy jsou relativně nízké
  4. Náklady na pěstování kávy dlouhodobě rostou
  5. Počasí je nepříznivé
  6. Institucionální investoři kávě věří

Kompletní analýza ke je stažení níže...

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.