Kukuřice - LONG: Vysoká poptávka a nízké zásoby tlačí cenu kukuřice vzhůru

18.03.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


V sektoru obilnin nastala v posledních měsících stabilizace ceny. V obchodním pásmu se už poměrně dlouho pohybuje cena kukuřice. Její spotřeba rychle roste, přičemž strana nabídky nestačí dostatečně pružně reagovat na tento vývoj. Globální zásoby kukuřice jsou proto relativně nízké, přičemž důležitý poměr zásob ke spotřebě poklesl na nejnižší úroveň od roku 1974.

I menší produkční výpadek způsobený špatným počasím může mezi spotřebiteli i investory vyvolat strach z krátkodobého nedostatku. Cenu kukuřice tlačí dlouhodobě vzhůru i zvýšená poptávka v etanolovém průmyslu. Jelikož jsou v současnosti ceny benzínu a nafty téměř rekordně vysoké, dá se očekávat růst poptávky po alternativních palivech a tedy i surovinách, ze kterých se vyrábí. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena kukuřice obchodované v Chicagu by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 660 US centů na 720 US centů za bušl.

Hlavní důvody pro růst ceny kukuřice

  1. Celosvětová spotřeba je v posledních letech vyšší než produkce
  2. Čína zvyšuje dovoz kukuřice
  3. Produkční náklady se rychle zvyšují
  4. Etanolový průmysl je tahounem růstu spotřeby
  5. Jižní Ameriku postihlo sucho

Kompletní analýza ke stažení níže

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.