Seriál o behaviorálních financích – 8. díl

15.10.2014 | , Patria.cz
INVESTICE


Reprezentativnostní heuristika – Proč trading často připomíná kasínoV minulém díle jsme zmínili, že reprezentativnostní heuristika...

...(representativeness heuristics) spočívá v tom, že lidé mají vrozenou tendenci odhadovat pravděpodobnost podle toho, jak se konkrétní problém nebo otázka na první pohled jeví (heuristika), spíše než podle toho, jak jsou skutečně statisticky pravděpodobné (base rate).Nepochopení zákonů pravděpodobnosti svede z cesty Jedna z otázek, kterou jsem položil respondentům v rámci mé diplomové práce, se věnovala tzv. bludu hazardních hráčů (gamblers’ fallacy), resp. bludu horké ruky (hot hand fallacy). Zněla následovně: Předpokládejte, že je třikrát hozeno férovou mincí a pokaždé padne panna. Pokud byste musel/a vsadit 20 tisíc korun na další hod, jakou stranu byste si zvolil/a? Panna, orel nebo žádná preference. Poměrně znepokojivým výsledkem bylo, že pouze 38 % respondentů zvolilo třetí možnost „žádná preference.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.