Afin Brokers, a.s. - Situace na US akciových trzích ze dne 7.12.2005

07.12.2005 | , Afin Brokers
INVESTICE


Úterní obchodování na Wall Street nejprve ukázalo současný solidní sentiment na US akciových trzích, neboť se hlavní akciové indexy dostaly do výraznějších plusových hodnot a investoři v posledním měsíci roku 2005 zažili dobrý pocit ze zvolené produktové varianty zainvestovaných prostředků na kapitálovém trhu. Trhům nadále napomohl dobrý makroukazatel o produktivitě práce, která narostla na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky a navíc byla spojená s kontrolovaným ošetřením úrovně pracovních, resp. výrobních nákladů. Nicméně v poslední třetině tradingu trh ztratil své momentum a na burzy se dostavil pocit, že by nebylo špatné mírně odloupnout z naakumulovaných zisků a profit- taking způsobil z technického pohledu menší closingové hodnoty indexů než by původně nastaly. Dobré korporátní informace se na trhu objevily o firmách Sears Holding Corp., Apple Computer (AAPL) a Federal Express (FDX).

Hlavní akciové indexy se před středečním obchodováním zastavily na těchto průběžných hladinách: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na hodnotě 10856,86 bodů (+21,85 bodů, resp. +0,20%) s tím, že skupina TOP 3 má složení IBM, McDonald´s (MCD) a Disney (DIS), zatímco na chvostu indexu zůstaly akcie FLOP 3 v sestavě 3M (MMM), Johnson and Johnson (JNJ) a Altria Group (MO). Index DJIA byl již v první polovině seance o cca 85 bodů výše. Technologicky založený index Nasdaq Composite je na úrovni 2260,76 bodů (+3,12 bodů, resp. +0,10%), když byl již v plusu cca 18bodů.

Rovněž širší index Standard and Poor´s 500 se nachází na vyšším niveau 1263,70 bodů (+1,61 bodů, resp. +0,10%) s tím, že se již dříve pohyboval o 10 bodů výše. Dále je třeba zmínit situace na komoditním trhu, kde si zlato dosáhlo na nové 18-ti leté maximum. Zlato zaznamenalo pátou plusovou seanci v řadě za sebou a uzavíralo na kursu 510,20 USD za trojskou unci (+1,20 USD). Zlato roste z důvodu vyšší fyzické poptávky a různých obav z možných inflačních tlaků. V takových případech slouží zlato jako tzv. „safe heaven“. K tomu je třeba přidat spekulace na trzích o dosažení ceny zlata na úrovni 600 USD za trojskou unci v krátkém časovém horizontu.

Cena ropy realizovala closing těsně pod hranicí 60 USD za barel, konkrétně na NYMEX stojí 59,94 USD za barel v případě lednového kontraktu. Na trhu státních dluhopisů se kursy dluhopisů dostaly výše, když těžily z dat o produktivitě práce v US ekonomice. Benchmarkový titul 10Y Treasury Note se tak výnosově posunul níže na stav 4,491 % p.a.

Dnešní makroukazatele budou dle ekonomického kalendáře obsahovat dvě položky, kterými jsou: Crude Inventories k datu 2.12. t.r. (stav zásob ropy a z ní odvozených produktů) a dále Consumer Credit za říjen t.r. s očekávanou hodnotou 5,7 mld USD. Na forexovém trhu se cross rates EUR/USD pohybují na hranici 1,1744 a JPY/USD na hranici 120,88. Zlato na NYMEX stojí již 512,10 USD za trojskou unci (další posun cenového maxima). Severomořská ropa Brent je na ceně 58,07 USD za barel a Light Sweet Crude Oil January Delivery na NYMEX je za 60,27 USD za barel.

Afin Brokers, a.s. Ing. J. Stoulil

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.