Nevýhody fondů

Fondy však skrývají i určité nevýhody

  • Vklady nejsou pojištěny
  • Investice je podstatně ovlivněna dobou, kdy je realizována
  • Investice je dlouhodobou záležitostí
  • Najít správný fond je velmi složité
  • Ztráta investiční volnosti
  • Poplatky mohou způsobit ztráty ...
  • ... stejně jako pohyb devizových kurzů u zahraničních fondů  

Pojištění vkladů je poslední dobou dosti omílaným tématem. Do určité hranice jsou pojištěny bankovní vklady či peněžní prostředky umístěné v družstevních záložnách.  S náhradou ztrát můžete počítat i v případě krachu obchodníků s cennými papíry. Bohužel, investiční fondy nepatří (stejně jako penzijní fondy) do skupiny pojištěných finačních produktů. Pokud investiční společnost spravující Váš investiční fond zkrachuje, není k dispozici žádný garanční fond, ze kterého byste mohli náhradu investovaných prostředků obdržet.

Když neinvestujete své prostředky do investičních fondů pravidelně, může se vám lehce stát, že nakoupíte podíly v investičním fondu ve velmi nevhodnou dobu. To může být například v situaci, kdy kapitálový trh (burza) dosáhne svého maxima a začíná korigovat směrem dolů.

Minimální doba spoření v investičních fondech není nikde stanovena. Vzhledem k častým výchylkám kurzů na kapitálových trzích není investice do fondů vhodná pro krátkodobé spoření. Jen pokud budete trpěliví a přečkáte případné krátkodobé poklesy kurzů, dočkáte se svých výnosů. Jestliže budete spořit méně než 6 měsíců, musíte své výnosy nechat zdanit.

Pozor! Docílit výnosu není s investičním fondem jen tak jednoduché. Především vstupní poplatky a platby za správu spoření ve fondech podstatně zdražují. Investoři do zahraničních fondů, které nejsou vedeny v českých korunách, ale třeba v euro nebo dolarech, by si měli sledovat bedlivě vývoj devizových kurzů. Znehodnocení zahraniční měny vzhledem k české koruně může způsobit v konečném účtování další ztráty. Je rozdíl, když dostanete za získaných 10.000 dolarů 230.000 korun (při kurzu 1 USD = 23 CZK) nebo "jen" 220.000 Kč (při kurzu 1 USD = 22 CZK). 

 
 
 
reklama
 
 
Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy