Basilejský výbor ulevil světovým bankám

07.01.2013 | , BOSSA
INVESTICE


Basilejský výbor (světový regulátor bankovního sektoru) poskytl bankám čtyři roky navíc (do ledna 2019) k vytvoření vyšších hotovostních rezerv. Je to krok k ulehčení bankám splnit své závazky. Banky si stěžovaly, že nejsou schopny splnit podmínky k původnímu termínu ledna 2015. Banky tak mohou uvolnit část ze svých peněz na pomoc krizovým ekonomikám a podpořit tak jejich ekonomický růst (HDP).
Basilejský výbor stanovil bankám vytvoření minimální míry snadno prodejných aktiv, která musí držet a zároveň dostatečnou peněžní zásobu k uspokojení podnikatelů a spotřebitelů. Tato pravidla byla zavedena jako prevence před další finanční krizí. Zabránit by se mělo hlavně potenciálním potížím v případě výpadku krátkodobé likvidity, co se stalo v době finanční krize v USA v letech 2007-09.
Kromě prodloužení termínu na vybudování vyšší likvidity, basilejský výbor ponížil i požadavky na aktiva, která mohou být zahrnuta do tzv. "likvidních rezerv". Nově tam přibyly akcie, korporátní dluhopisy s nižším ratingem a retailové hypoteční zástavní listy. I když je možné si z výše uvedených aktiv započíst do rezervní složky bilance jenom část jejich nominální hodnoty, jde o pro banky vstřícný krok ve srovnání s původní verzi návrhu. Basilejský výbor také ponížil parametry tzv. "stress testu", který nastavuje hodnoty výpočtu potřebného kapitálu, který musí banky držet v případě výskytu různých katastrofických scénářů. Tato opatření ve výsledku také snižuje požadavky na kapitál bank.
Basilejský výbor příjemně překvapil bankéře svým rozhodnutím. Tyto změny nejvíce pomohou trhu s hypotéčními dluhopisy, který se potácí od roku 2007, kdy ztratil na své důvěryhodnosti díky rizikovým hypotékám a krizi v USA.
Předseda Basilejského výboru Stefan Ingves, který je zároveň i guvernérem Švédské národní banky přiznal, že nedělní změny mají vliv na splnění předchozích požadavků peněžní zásoby (likvidní rezervy bank). 200 světových bank tak zvýší své rezervy ze 105 procent na 125 procent.
Nicméně spousta jiných bank bude mít problém splnit tyto požadavky. Hlavně banky v některých zemích eurozóny budou muset najít přibližně 3 biliony eur aktiv k uspokojení světových regulí.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE