Zprávy z regionu; analýza EUR/CZK, EUR/PLN

19.06.2013 | , BOSSA
INVESTICE


Měny středoevropského regionu (CEE) se dnes vůči euru pohybovaly bez výraznější změny. Jejich pohyb do strany je primárně ovlivněn vyčkáváním na závěr zasedání americké centrální banky (Fed). Pro jejich další vývoj je klíčové, jestli bude Fed pokračovat v měnovém uvolňování, které podporovalo chuť investorů po rizikových aktivech, mezi které měny CEE patří, nebo je těmto dnům již konec.

V České republice se koalici stále nepodařilo shodnout na novém lídrovi. Více ale než politická situace ovlivňují nyní českou korunu výroky některých členů bankovní rady ČNB. Česká koruna je již zvyklá na nestabilní vlády, které ji ani v minulosti nedokázaly podlomit kolena. K jejímu oslabení by mohlo dojít jenom v případě dlouhodobějšího bezvládí, což by ale stejně nakonec bylo v souladu s politikou ČNB. Ratingová agentura Standard and Poor‘s dnes potvrdila, že rating Česka nebude v případě pádu vlády ohrožen.

Lubomír Lízal, člen bankovní rady ČNB, se před dvěma dny vyjádřil, že intervence na měnovém trhu směrující k oslabení domácí měny jsou momentálně více pravděpodobné než na začátku roku 2013, a to kvůli nižší inflaci. Vladimír Tomšík viceguvernér ČNB dnes pokračoval ve stejné rétorice jako jeho kolega Lízal, když pro Hospodářské noviny uvedl, že je připraven podpořit intervence směrující k oslabení CZK, bude-li to potřeba. Důvodem by mohla být nejen slabá ekonomická výkonnost země, ale i případné deflační tlaky. ČNB stejně jako i její maďarský protějšek mají na programu měnové zasedání příští týden.

EUR/CZK si v průběhu dopolední seance připsalo zisky a udrželo se nad supportem Fibonacciho hladiny 23,6. Současný vývoj svědčí o nerozhodnosti trhu. Důležitým supportem by se mohla stát rostoucí trendová linie, která již několikrát odvrátila pokusy medvědů. Ze střednědobého hlediska to vypadá, že by trh mohl vytvořit formaci symetrického trojúhelníka.

Makroekonomická data přišla dnes z Polska, které zveřejnilo průmyslovou výrobu za květen. Ta se meziročně propadla o 1,8 procenta, přičemž se očekával pokles jenom o 0,85 procenta. PLN na tato data reagoval vůči euru oslabením, které pak dokázal v průběhu dnes smazat.

EUR/PLN po včerejším růstu odpočívá a nevytváří nějaký zásadní pohyb. Trh se obchoduje nad silným supportem 4,25, jehož proražení by umožnilo hlubší pohyb dolů. Tento vývoj by byl podpořen i skrytou medvědí divergencí.



Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE