...ekonomiky, než se očekávalo. To dává naději v růst poptávky po průmyslových kovech.
Cena zářijového kontraktu na měď v divizi COMEX burzy New York Mercantile Exchange se ve večerních hodinách přiblížila až k úrovni 3,35 USD za libru, tedy nejvýše od 5. června.
Těžký úvod letošního roku
Od začátku roku měď utrpěla značný pokles kvůli nejisté poptávce jednotlivých sektorů včetně automobilového průmyslu, spotřebitelských statků i stavebnictví. Největší spotřebitel mědi - Čína - reportovala zpomalení hospodářského růstu, v USA se neustále hovořilo o ukončení programu Fedu na podporu ekonomiky a zotavení v Evropě bylo vůbec nejisté.
K obratu pomohla solidní makrodata
Ale poslední data (zejména z Číny) donutila investory k přehodnocení očekávání poptávky, což se na mědi odrazilo téměř 10% růstem v pouhých dvou týdnech.
Data z minulého týdne ukázala, že Čína, která spotřebuje zhruba 40 % celosvětové produkce, v červenci dovezla nejvíce mědi za posledních 14 měsíců. Sentiment na trhu s mědí byl podpořen také snahou Pekingu o vyjednání finanční podpory pro města a regiony.
Eurozóna čítající 17 zemí platících eurem je v součtu druhým největším spotřebitelem komodity. Na růst HDP čekala půl druhého roku.
Růst cen podpořil i pokles zásob
Velký pokles zásob mědi také přispěl k růstu ceny. Vyprázdnění skladů naznačuje zvýšenou poptávku u výrobců. Od konce června, kdy výše zásob držených burzou London Metal Exchange dosáhla desetiletého vrcholu, došlo k poklesu o 13 % na 588450 metrických tun. Ve stejné době poklesly zásoby burzy Shanghai Futures Exchange o 20 % na 151148 metrických tun.
Zdroj: Wall Street Journal
Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.