Sezónnost u vybraných komodit

02.12.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Investoři do komoditních trhů často upínají svojí pozornost na sezónní chování komodit. Například na trhu s ropou jsme podobně jako u některých …

Investoři do komoditních trhů často upínají svojí pozornost na sezónní chování komodit. Například na trhu s ropou jsme podobně jako u některých jiných komodit svědky pravidelně se opakujících událostí, které tradičně v různá roční období ovlivňují obchodování na trhu. Jedná se třeba o motoristickou sezónu, hurikánovou sezónu ve Spojených státech, odstávky rafinerií a přípravu na zimní sezónu. Průzkum historických údajů naznačuje, že lze najít jisté vzorce chování, které bezesporu stojí za pozornost investorů. V tomto komentáři se podíváme na klíčové komodity, jako jsou ropa Brent a WTI, zlato, stříbro, měď, bavlna. Jako rozlišovací datové období jsme použili jeden týden.

Graf: Kumulativní vývoj ceny ropy WTI v jednotlivých týdnech za posledních 10 let v USD (Zdroj: CSI, Colosseum)

Graf: Kumulativní vývoj ceny ropy Brent v jednotlivých týdnech za posledních 10 let v USD (Zdroj: CSI, Colosseum)



Jak je vidět, tak ropa WTI i Brent zažívá růstové období především v první polovině roku, zatímco v druhé polovině spíš cena klesá. Pro ropu Brent je velmi zajímavé období od 3. do 15. týdne v roce, v kterém se z kumulovaného pohledu nenachází jediný týden, kdy by cena ropy klesla. Pro ropu WTI toto období začíná až v sedmém týdnu. Zajímavé je také období na přelomu roku, kdy ropa WTI i Brent v minulostí tři týdny po sobě kumulativně rostou.
Graf: Kumulativní vývoj ceny zlata v jednotlivých týdnech za posledních 10 let v USD (Zdroj: CSI, Colosseum)



Graf: Kumulativní vývoj ceny stříbra v jednotlivých týdnech za posledních 10 let v USD (Zdroj: CSI, Colosseum)



Společné pětitýdenní období poklesu zažívá jak zlato tak stříbro mezi 23. a 27. týdnem. Ke konci roku cena kovů spíše klesá a poslední dva tydny stagnuje.

Graf: Kumulativní vývoj ceny mědi v jednotlivých týdnech za posledních 10 let v US centech (Zdroj: CSI, Colosseum)

Graf: Kumulativní vývoj ceny bavlny v jednotlivých týdnech za posledních 10 let v US centech (Zdroj: CSI, Colosseum)

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE