Ratingová agentura S&P včera po uzavření trhů snížila kreditní rating pro osm amerických bank o jeden stupeň. Důvodem je, že je podle S&P nižší pravděpodobnost pomoci od americké vlády v případě finanční krize.
FED letos v říjnu schválil pravidlo, které ukládá velkým americkým bankám držet část dluhu, který může být konvertován do akcií. V případě, že by banka mohla zkrachovat, tak by akcionáři vše ztratily. Nicméně dluh by mohl být konvertován do akcií nové banky. FED signalizoval, že by podle nových pravidel banky největší banky mohly čelit nedostatku kapitálu ve výši 120 mld. dolarů.
Koncept, kdy banky přecházejí kolapsu pomocí vlastního dluhu, se nazývá bail-in. Zatímco bail-out označuje koncept, kdy bankám platí daňoví poplatníci. V průběhu finanční krize v roce 2008-2009 vlády pomocí peněz daňových poplatníků zaplatily stovky miliard dolarů k záchraně bank. Častým případem bylo, že majitelé dluhopisů nebyly ve ztrátě.
Snížení ratingu obecně vede k vyšším nákladům na financování.Nicméně efekt se vždy nedostaví, protože snížení ratingu o jeden stupeň nemusí trh vnímat jako silný negativní signál. Například konkurenční ratingová agentura Moody v červenci roku 2012 snížila kreditní rating pro 15 největších bank, zatímco ceny akcií a dluhopisů bank vzrostly. Když roste cena dluhopisů, tak klesá výnos těchto dluhopisů.
S&P snížila rating bankám Citigroup (C), JP Morgan (JPM), Bank Of America (BAC), Morgan Stanley (MS), Goldman Sachs (GS), Wells Fargo (WFC), Bank of New York Mellon (BK) a State Street (STT).
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.