Od zítřka čeká pravděpodobně mladoboleslavskou automobilku Škoda stávka, ke které vedla neúspěšná jednání o navýšení platů. Zřejmě definitivně ke stávce Škodu posunul páteční krok vedení, které stáhlo svůj návrh na růst mezd o 13 % a vrátilo se k předchozímu návrh na zvýšení o 7,5 % v letošním roce a dalšímu navýšení o 3 % za rok. Odboráři označili návrh za vyděračský a hodlají vstoupit do časově neomezené stávky, jejímž cílem je co nejvíce poškodit firmu a co nejméně poškodit zaměstnance. Toto prohlášení si ale poněkud protiřečí.
Pokud se stávkujícím zaměstnancům podaří opravdu citelně zasáhnout společnost, těmi kdo na tento krok nakonec doplatí budou jen oni sami. Ať již tím, že do České republiky nebude převedena výroba, o kterou vedení automobilky usiluje, či dlouhodobě možným odsunem části výroby mimo „problémové“ provozy. Odboráři si uvědomují, že automobilka momentálně o odsunu výroby neuvažuje a nemá ani příliš možností, jak by to provedla, ovšem budou-li požadovat růst mezd nad zvyšování produktivity, může se během několika let situace změnit a zaměstnancům nakonec zůstanou jen oči pro pláč. Dlouhodobě tak odboroví šéfové momentálnímu rychlému růstu platů mohou obětovat část zaměstnanosti ve firmě.
Rychlé navyšování platů ve společnosti také může mít nebezpečný vliv na ostatní firmy. Škoda je společností, která dosáhla v loňském roce zisku 11 miliard korun, což bezpochyby navýšit platy umožňuje a požadavky odborů podílet se na dosažených výsledcích také do určité rozumné míry ospravedlňuje. Ovšem pokud by se požadovaným navýšením inspirovali zaměstnanci v jiných, méně ziskových společnostech, mělo by to pro tyto podniky negativní dopad na jejich ziskovost a konkurenceschopnost, což se opět může promítnout do zaměstnanosti.
Dalším dopadem rychlého růstu mezd ve více podnicích najednou by bylo zvýšení cenové hladiny. Reálný dopad navýšení mezd by tak nebyl takový, jak si zřejmě odboráři slibují, navíc by na zvyšování inflace doplatili ti, jejichž příjmy by byly zvýšeny méně nebo vůbec. Tak či onak přemrštěné požadavky odborářů ve společnosti Škoda Auto přinášejí více negativ než užitku. Jejich záměr tlačit na zvyšování platů je lidsky pochopitelný, není v ničím zájmu mít se stále stejně nebo dokonce hůře. Ovšem je-li tento tlak neúměrně velký, nakonec se obrátí proti zaměstnancům samotným, dokonce může zhoršit i situaci těch, kdo se Škodou mají pramálo společného.