Ropa
Prudký vzestup zaznamenala v závěru uplynulého týdne cena americké lehké ropy, když během páteční seance posílila o více než tři americké dolary a uzavírala parketové obchodování na hodnotě 91,77 amerických dolarů za barel. Trh tak dost možná reagoval na zprávu agentury Reuters, že ropný kartel OPEC plánuje změnu a začne vést cenu ropy v eurech namísto v amerických dolarech, jako tomu je dosud. Z dalších faktorů pak mohl k prudkému vzestupu přispět předpokládaný výpadek exportů kvůli poškozenému ropovodu v Nigérii, předpověď společnosti Royal Dutch Shell o snížené produkci v Severním moři a také uzavírání krátkých pozic ze strany obchodníků, kteří spekulovali na pokles ceny. Té se nepodařilo dostat pod letošní minimum z 22. ledna.
Zlato
Poměrně volatilní bylo v minulém týdnu obchodování se zlatem na newyorském COMEXu. V úterý se cena dostala na týdenní minimum o hodnotě 888,40 dolarů za trojskou unci, v pátek už se ale cena vyšplhala zpět nad hranici 920 dolarů, k čemuž bezpochyby napomohla i rostoucí cena ropy a dalších komodit, například pšenice, což vede k obavám z nárůstu cenové inflace. Od začátku roku již cena zlata posílila o téměř deset procent. Další z drahých kovů, stříbro, už posílilo dokonce o patnáct procent. Jeho cena vzrostla už nad 17 dolarů za trojskou unci.
Kakao
V býčím trendu pokračuje cena kakaových bobů, kterým napomáhá přísun investic ze strany komoditních a hedgeových fondů, jež se v tomto roce údajně více zaměří na tzv. soft komodity, kam patří například také cukr či káva. Z fundamentů podporuje cenu kakaa rostoucí celosvětová poptávka po čokoládových výrobcích z vyšším obsahem kakaové hmoty a také nepříznivé počasí ve významných pěstitelských zemích – v Pobřeží slonoviny a v Ghaně. Březnový kontrakt kakaa končil týden na hodnotě 2378 amerických dolarů za tunu, plus 52 dolarů v porovnání se závěrem předchozího týdne.
Pšenice
Na historicky rekordní hodnoty vyletěla na Chicago Board of Trade cena pšenice poté, co americké ministerstvo zemědělství oznámilo, že očekává pokles amerických zásob této komodity na nejnižší úroveň od roku 1948, kdy USA vyvážela komodity v rámci poválečné pomoci Evropě. Kontrakt pšenice s termínem dodání v březnu končil týden na ceně 1093 centech za bušl. Týdenní nárůst tak činil 150 centů (16 procent). Každý den cena poskočila vzhůru o maximální povolený denní limit a CBOT již uvažuje o tom, že denní limity navýší.
Jaroslav Krejčí, Colosseum