Ropa
Svou cestu v minulém týdnu začal nejaktivnější dubnový futures kontrakt na americkou lehkou ropu cenou 95,46 dolarů za barel. V průběhu následujících dní se poté objevilo několik faktorů, jež způsobily nárůst ceny černého zlata zpět na zasněžený vrchol Mount Everestu, když jeho hodnota opětovně překročila hranici jednoho sta amerických dolarů za barel, konkrétně o 87 centů. Důvody zmíněného růstu byly následující. Nejprve zprávy o pokračujícím poklesu hodnoty amerického dolaru vůči euru a prohlášení íránského ministra ropného průmyslu, že by OPEC na svém dalším zasedání plánovaném na 5. března 08 mohl opět přistoupit ke snížení denních limitů produkce ropy. K poklesu cen pak došlo v rámci čtvrteční obchodní seance na burze New York Mercantile Exchange, a to na základě spekulací a jejich následnému potvrzení o růstu komerčních zásob ropy v U.S. Objem zmíněných zásob ropy vzrostl k poslednímu dni předešlého týdne o 4,2 miliónů barelů a nárůst byl ve Spojených státech zaznamenán taktéž u zásob benzínu, jejichž objem se zvýšil o více než 1 milión barelů. Tato fakta, díky neustále klesající produktivitě amerických rafinérií a v poslední době také rostoucímu objemu zásob černého zlata a benzínu, svědčícím o snižování spotřeby energií, mají neblahý vliv pro očekávání vývoje americké ekonomiky v blízké budoucnosti. Páteční obchodní seance pak přinesla mírný nárůst podpořený především zprávami o tureckém vojsku, jež z důvodu potlačení kurdského problému překročilo severní hranici Íráku. Poslední obchodní seanci minulého týdne tak dubnový futures na americkou lehkou ropu uzavřel nárůstem o 1,31 $ na 98,81 dolarů za barel.
Zlato
Otevírací cena nejaktivnějšího dubnového futures kontraktu na zlato byla v minulém týdnu 905,10 amerických dolarů za unci. Už od začátku však začala jeho hodnota nezadržitelně růst a již v pondělí posílilo zlato nejvíce za posledních sedm týdnů. Stalo se tak na základě spekulací, že oslabující dolar a posilující ceny komodit zvýší poptávku po zlatě jako formě zajištění proti inflaci. Ceny ropy a benzínu se přiblížily hranicím maxima, dolar oslabil vůči euru o 0,7 % a zlato jen v letošním roce posílilo již o celých 11 %. V dalším průběhu týdne pak pokračoval růst ceny žlutého kovu až na hranici nového rekordu 958,40 dolarů za trojskou unci, a to hlavně kvůli pokračujícímu propadu hodnoty amerického dolaru vůči euru a jeho přiblížení se vůbec kdy nejnižší hodnotě 0,6724. Podle posledních zpráv hodlají představitelé amerického FEDu prozatím ponechat základní úrokovou sazbu v U.S. na nízké hranici a v kuloárech nezávislých analytiků se dokonce objevily spekulace o blížícím se možném dalším snížení zmíněné úrokové sazby v U.S. Snižování úrokových sazeb by však podle zmíněných nezávislých zdrojů mohlo vést spíše ke zhoršení inflace, a to by mohlo tlačit investory k pokračování pumpování finančních prostředků do komodit a především pak do zlata a jiných drahých kovů. Výsledkem téměř neutrální páteční obchodní seance na burze Comex division New York Mercantile Exchange bylo nakonec mírné oslabení dubnového futures na zlato o 70 centů na uzavírací cenu 947,80 dolarů za trojskou unci.
Káva Arabica
Po celou dobu trvání minulého týdne jsme mohli vidět stabilní posilování ceny březnového futures kontraktu na kávu na burze ICE Futures U.S. v New Yorku. Důvodů bylo několik. Prvním byly spekulace o rostoucí poptávce, jež pravděpodobně v blízké budoucnosti ještě více zvýší tlak na dodávky této komodity poté, co Vietnam a Brazílie, největší pěstitelé kávy na světě, snížily objem vývozů, jejichž objem v porovnání s rokem 2006 počal klesat již v posledních 3 měsících roku 2007. Dále pak to byly zprávy o poklesu velkoobchodních zásob kávy ve Spojených státech a Evropě monitorovaných burzou ICE Futures U.S. o 3 % na objem 4,34 miliónů kávových pytlů. Zásoby zmíněné komodity v Brazílii, zemi největšího světového vývozce, propadly v současné době až na hodnoty 50letého minima. Růst ceny byl dále způsoben celkovým komoditním bůmem posledních dnů, v jehož důsledku se investoři v rámci svých aktivit začali zaměřovat na stále relativně levné zemědělské komodity. Podle nezávislých analytiků by mohly tyto investiční fondy držet na ruce kontrakty odpovídající velikosti až 31,9 % celosvětových ročních dodávek. Páteční zprávy o civilních nepokojích v Keni, jež je pátým největším africkým exportérem, byly příčinou skutečnosti, že březnový kontrakt na kávu uzavřel poslední obchodní seanci minulého týdne posílením o 3,20 centů na 160,15 centů za váhovou libru.
Měď
Svou pouť minulého týdne začal březnový futures kontrakt na měď hodnotou 352,5 centů za váhovou libru a uzavřel jej na burze New York Mercantile Exchange celkovým posílením ceny o 26,45 na hodnotu 378,95 centů za váhovou libru. Příčinami byly například zprávy o rostoucí poptávce po zmíněné komoditě ze strany Číny, jež podle posledních statistik vzrostla v měsíci lednu 08 v porovnání s rokem 2007 o 4,6 procenta. Dalším důvodem, podobně jako u jiných komodit, byl zvýšený obecný zájem investorů o kovy, z důvodu zajištění se proti inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech vzrostly v měsíci lednu více, než bylo předpokládáno a středeční pokles hodnoty dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn dále podpořil spekulace o akceleraci inflace v U.S., na jejímž základě se očekává pokračování růstu cen kovů včetně mědi, zlata i stříbra. Výše zmíněné bylo příčinou toho, že cena nejaktivnějšího březnového kontraktu na měď vystoupala v rámci páteční obchodní seance na burze New York Mercantile Exchange až na nejvyšší hodnotu za posledních 21 měsíců 378,95 centů za váhovou libru.