a ... nejistota hned z několika důvodů. Z USA stále přicházejí negativní makroekonomické zprávy, které přispívají ke stále většímu množství analytiků, kteří předpovídají recesi spíše než pouhé zpomalení hospodářského růstu. Zhoršující se výhled pro americkou ekonomiku prezentovali i předseda americké centrální banky Ben Bernanke a ministr financí Henry Paulson ve svém vystoupení před senátem. Ben Bernanke dal najevo připravenost Fedu pokračovat ve snižování sazeb, když zmiňoval zejména rozšiřující se problémy na stavebním a hypotéčním trhu. Hrozbou pro investory již není jenom recese, ale i možná stagflace, když při ochlazování ekonomiky dochází zároveň k růstu cen. Trh je v současné době velice citlivý na jakékoli zprávy týkající se vývoje americké hypotéční krize a právě tyto zprávy hrají a v nejbližší době i budou hrát významnou roli ve směřování akciového trhu. V uplynulém měsíci se opět nedařilo zejména finančnímu sektoru, ale i dalším cyklickým odvětvím. Investoři naopak pokračovaly v nakupování komodit, jejichž ceny rostly a z čehož významně těžily akcie komoditních společností. Blue chips index Dow Jones Industrial Average se ve sledovaném období snížil o 4.14% na úroveň 11740,15 bodů. Širší index Standard and Poor´s 500 klesl o 4.75% na 1273,37 bodů a technologicky založený index Nasdaq Composite se propadl o dalších 5.39% na 2169,34 bodů.
Akciové trhy na starém kontinentu si v uplynulém měsíci vedly o trochu lépe, když hlavní evropské indexy zaznamenaly menší ztráty než jejich americké protějšky. I evropské akciové trhy nicméně zůstávají velmi volatilní, přičemž nepříznivě se do dění na kapitálových trzích promítají zejména slabší hospodářské výsledky evropských společností a samozřejmě i stále se množící signály o možné recesi v USA. Akciové trhy nepodržela ani Evropská centrální banka, která i v únoru v souladu s očekáváním trhu ponechala klíčovou refinanční sazbu beze změny na stávající úrovni 4.0%. Evropské akciové trhy jsou velmi provázány s trhy americkými, takže i investoři v Evropě bedlivě sledují americkou ekonomiku a reagují na změny v jejím vývoji. Panevropský index FTSEurofirst 300, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém období oslabil o dalších 4.25% a uzavíral na úrovni 1,254.76 bodů, což je nejnižší úroveň od června 2006. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se ve sledovaném období snížil o 3.95% na úroveň 6475,62 bodů.
Americký vydavatel platebních karet Visa Inc. plánuje se svými akciemi vstoupit na burzu. Společnost předpokládá, že díky primárnímu úpisu svých akcií získá bezmála 19 miliard dolarů, což představuje vůbec největší primární emisi akcií v historii Spojených států. Ve zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) společnost Visa uvedla, že hodlá nabídnout 406,6 milionu akcií v cenovém rozpětí 37-42 dolarů za akcii. Z předložené zprávy dále vyplynulo, že konkurenční společnosti MasterCard Inc. (MA) a American Express Co. (AXP) zaostaly v roce 2006 za společností Visa v počtu provedených transakcí. Visa získává většinu peněz z poplatků, které účtuje bankovní vydavatelům karet a prodejcům za používání své sítě. Za prvních devět měsíců roku 2007 firma vydělala 771 milionů dolarů při tržbách 3,7 miliardy dolarů. Akcie společnosti Visa by se měly začít obchodovat 19.3.2008 na trhu New York Stock Exchange (NYSE) pod symbolem "V".
V současném velmi nejistém investičním prostředí se zdá být trh s IPO poněkud v útlumu, nicméně v případě Visy by se nemuselo jednat o příliš rizikovou investici. Vzorem by jí mohlo být IPO jejího konkurenta – společnosti Mastercard, jejíž akcie od IPO v květnu 2006 posílily o více než 400 %. Ne všechny IPO však potkává takto pozitivní vývoj. Dlouho očekávané IPO v roce 2007 zrealizovala private-equity společnost Blackstone Group, která investorům představila přímo pohádkový příběh. Jenže od svého debutu v květnu 2007 akcie ztratily zhruba více než 50 % své hodnoty, čímž Blackstone fakticky zhatil plány na IPO svému rivalovi – společnosti Kohlberg Kravis Roberts.