Týden na komoditních trzích

24.03.2008 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Od počátku námi sledovaného období minulého týdne zažila WTI ropa na burze New York Mercantile Exchange velmi prudký pokles...

Ropa

 

Od počátku námi sledovaného období minulého týdne zažila WTI ropa na burze New York Mercantile Exchange velmi prudký pokles. Rozdíl mezi pondělní otevírací a čtvrteční uzavírací cenou dosáhl hodnoty 6,9 dolarů na barel. Podíváme-li se však na rozdíl nejvyšší (nového rekordu 111,80 $ dosáhla cena ropy právě v rámci pondělní obchodní seance) a nejnižší ceny, jíž zmíněný květnový kontrakt na ropu v minulém týdnu dosáhl, činí výsledný rozdíl téměř dvojnásobek, konkrétně 11,7 amerických dolarů. Pravděpodobně nejsilnějším faktorem, jež ve zmiňovaném období ovlivnil nejen vývoj ceny ropy, ale v podstatě všech komodit, byla změna ve smýšlení investorů, jejichž dosavadní obavy z hrozící recese v U.S. se změnily ve strach, že se americká ekonomika v recesi již nachází. Výsledkem zmíněného byl vznik paniky na trhu, hromadných výprodejů a vybírání zisků ze strany investorů v momentě, kdy stabilita jejich investic začala klesat. Dalšími důvody tlačícími v minulém týdnu cenu černého zlata dolů byly například nepříznivá zpráva o průmyslové produkci Spojených států v měsíci únoru, jež klesla o 0,5 % a pravidelná středeční statistika ohledně vývoje zásob ropy, která odhalila pokračující pokles poptávky po palivech v U.S. (za poslední 4 týdny mluvíme o poklesu o 3,2 %). Propadu ceny ropy z počátku nezabránil ani jinak fungující rekordně slábnoucí americký dolar ani úterní snížení základní úrokové sazby v U.S. o ¾ procentního bodu Fedem. Čtvrteční a také poslední obchodní seanci minulého týdne tak nejaktivnější květnový futures na ropu uzavřel na hodnotě 101,84 dolarů za barel.

 

Zlato

Značně bouřlivý byl také vývoj na trhu se zlatem. I drahý kov se vyšplhal na nová historická maxima, když překonal magickou hranici 1000 dolarů za trojskou unci. I v tomto případě za tím stál vývoj na měnovém trhu, kde americký dolar výrazně ztrácel. Cenového rekordu bylo dosaženo ve stejný den jako na trhu s ropou. Futures kontrakt na zlato s termínem dodání v dubnu vylétl v průběhu seance až na 1033,90 dolarů za unci, nakonec však uzavíral na 1002,60 dolarech. Korekce následovala i v dalších dnech a pouhé dva dny po dosažení rekordu se cena zlata propadla o 60 dolarů. Jednalo se o nejvýznamnější jednodenní pokles od června 2006. Konečný propad hodnoty zlata v minulém týdnu o více jak 100 dolarů za trojskou unci byl na konci týdne z velké části způsoben také posilováním amerického dolaru vůči euru, kdy se jeho cena dokázala vrátit na 0,6481. I přes výše zmíněné jsou však mnozí analytici přesvědčeni, že po krátkodobé korekci by měly komoditní trhy včetně ropy a zlata pokračovat v býčím trendu. U zlata některé prognózy hovoří o tom, že by se jeho cena mohla vzhledem k uvolněné měnové politice americké centrální banky dostat během tohoto roku k 1300 dolarům za trojskou unci. Čtvrteční obchodní seanci minulého týdne pak dubnový futures na zlato zakončil poklesem o 22,90 $ na uzavírací cenu 920 dolarů za unci.

 

 

Pšenice

Propadákem na trhu komodit se v námi sledovaném období stal také květnový futures kontrakt na pšenici. Začínal na hodnotě 1184,25 centů za bušl a ukončil poslední obchodní seanci minulého týdne na burze Chicago Board of Trade cenou 987,5 centů. To nám činí rozdíl více jak 196 centů a také největší týdenní pokles ceny nejaktivnějšího kontraktu na pšenici za déle naž 10 let. Podobně jako u ostatních komodit byly jedním z důvodů propadu ceny futures na pšenici výprodeje a snaha investorů získat hotové likvidní prostředky. Hodnotu zmíněného kontraktu tlačily ke dnu i spekulace a očekávání ohledně letošní úrody pšenice v Rusku, Kanadě, Ukrajině a především Austrálii, kde momentálně vydatné deště pomáhají ozdravení v letošním roce suchem dříve zasažených pšeničných zrn. Podle instituce International Grain Council dosáhnou celosvětové výstupy produkce pšenice v květnu roku 2009 nárůstu o více než 7 procent. Od února letošního roku, kdy nejaktivnější futures na pšenici vytvořil nový historický rekord ceny 1349,5 centů za bušl, poklesla jeho hodnota na burze CBOT o více jak 20 %. Čtvrteční obchodní seanci minulého týdne pak květnový futures uzavřel na hodnotě 987,5 centů za bušl.

 

Kakao

 

Téměř šestnáctiprocentní propad ceny z počátečních 2904 na 2299 dolarů za metrickou tunu byl v rámci minulého týdne zaznamenán také u květnového futures kontraktu na kakao na burze ICE Futures U.S. Největší pokles za více než jeden rok o 174 dolarů byl na zmíněné burze zaznamenán hned v rámci pondělní obchodní seance. Příčinou byly opět výprodeje na trhu komodit, v čele s kávou, cukrem a sójovým šrotem, které přišly poté, co Bearn Stearns Cos. přistoupil na odprodej svých akcií společnosti JPMorgan Chase za méně než 10 % hodnoty, za niž byly zmíněné akcie obchodovány v rámci předešlé obchodní seance. Tato skutečnost vyvolala globálně mezi investory strach a paniku z nestability u ostatních bank. Pokles hodnoty nejaktivnějšího futuru na kakao byl ve zmíněném týdnu podpořen taktéž ukončením stávky dělníků v Pobřeží slonoviny, jež je největším producentem kakaových bobů na světě a dále pak posílením hodnoty amerického dolaru vůči britské libře. Čtvrteční obchodní seanci nakonec zmíně futures na kakao uzavřel poklesem o 138 dolarů na uzavírací cenu 2299 dolarů za metrickou tunu. 

 

Robert Černík

 

Colosseum a.s.

 

Autor článku

Robert Černík  

Články ze sekce: INVESTICE