Komodity: Dnes důležité fundamenty; letošní produkce pšenice nejistá

09.04.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz


I když se mluví, že vysoké ceny pšenice v loňském roce přiměli farmáře osít větší plochu (ve světě) touto klíčovou plodinou, může se stát, že se větší produkce v letošním roce nedočkáme. Důvodů by mohlo být hned několik. Nemůžeme se spolehnout, že letošní počasí se vyhne extrémním situacím a tedy, že by větší produkce pšenice byla jistá. Dalším důvodem nejistého osudu pšenice je komplikující se situace v Asii. Čína, hlavní producent zrnin v Asii, zvažuje omezení osevní plochy zrnin a rozšíření pěstování rostlinných olejů. Cena rostlinných olejů se v loňském roce několikanásobně znásobila, především z důvodů nedostatečné nabídky a pořád rostoucí světové poptávky. Situace se zhoršila natolik, že ještě před několika týdny jinak málo závislý trh se sójovými boby úzce koreloval s trhem sojového oleje. Situace se již stabilizovala, ale Asie si uvědomila svoji závislost na rostlinných olejích a chtějí si tak zabezpečit dostatečnou nabídku.

Dalším důvodem nejisté situace na trhu s pšenicí v Asii je fakt, že Pákistán, třetí největší producent pšenice v tomto regionu, šestý největší světový producent, zvažuje omezení pěstování zrnin z důvodu rostoucích nákladů na postřiky a hnojení (cena hnojiv vzrostla oproti loňskému roku o 44% dle ministerstva zemědělství). Pákistán tak předběžně očekává pokles produkce pšenice o 2 miliony tun v celkovém objemu 22 milionů tun, přičemž spotřeba hnojiv se očekává s poklesem na polovinu oproti loňskému roku (cca 600 tisíc tun). Pákistán tak bude muset do budoucna dovážet více pšenice. Dalším státem, který postupně plánuje omezit produkci pšenice, a do 20 let se tak stát čistým importérem je Sýrie. Zajímavostí také určitě je, že právě Sýrie a i Egypt chtějí nahradit část spotřeby pšenice rýží. Cena rýže roste mílovými kroky, přičemž v březnu 2007 vytvořila nové maximum nejvyšší za posledních 19 let (zdroj Světová banka). Cena pšenice byla 27. února nejvýše za 28 let (zdroj Světová banka), přičemž její cena vzrostla oproti loňskému roku téměř dvojnásobně.


S ohledem k výše uvedeným informacím budou dnes pro obchodníky se zemědělskými komoditami velice důležité (a již několik dní netrpělivě očekávané) zprávy publikované americkým zemědělským úřadem (USDA) o světové produkci a poptávce po zemědělských komoditách (WASDE) a o vývoji obchodu se zemědělskými komoditami. Obě zprávy budou publikované ještě před zahájením obchodování na flooru v Chicagu, proto je dobré být dnes obzvlášť opatrný při vstupech do obchodů. Včerejší obchodování s pšenicí bylo ve znamení mírně špatných zpráv ohledně počasí v USA, přičemž také předběžné odhady ohledně vývoje úrody zimní pšenice jsou horší než v loňském roce. Býkům pomohla i poptávka Jordánska po 100 tisíc tunách americké pšenice.



Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)


Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE