Týden na komoditních trzích

14.04.2008 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Minulý týden začal nejaktivnější květnový futures na americkou lehkou ropu otevírací ...

Ropa

Minulý týden začal nejaktivnější květnový futures na americkou lehkou ropu otevírací cenou 106,12 dolarů za barel a od počátku byl její vývoj ve znamení silného růstu. Příčinou byla nejdříve rapidně stoupající cena futuru na benzín, která s sebou ve směru na sever strhla i květnový kontrakt na černé zlato. Pondělní posilování hodnoty futuru na benzín bylo důsledkem spekulací a obecného předpokladu, že v týdnu končícím 4.dubna 08 došlo k více než značnému poklesu komerčních zásob benzínu v U.S. Během první obchodní seance minulého týdne tak cena černého zlata vystoupala až na uzavírací hodnotu 109,09 dolarů za barel. Během následujících dnů pak došlo k důležitému okamžiku, kdy se zmíněný kontrakt na černé zlato po třech dlouhých týdnech opětovně vyšplhal nad úroveň 110 dolarů za barel. V rámci středeční obchodní seance na burze New York Mercantile Exchange byl na základě neočekávaného více než tří milionového poklesu komerčních zásob ropy v U.S. zároveň ustanoven nový historický rekord černého zlata, kdy jeho cena vyšplhala až na hodnotu 112,21 dolarů za barel. Zmíněný vývoj byl navíc v průběhu celého týdne podporován slábnoucí hodnotou dolaru a zvýšeným zájmem investorů o komodity a to jak z pohledu jejich výnosnosti, tak z důvodu zajištění proti rostoucí inflaci. Páteční obchodní seanci minulého týdne pak květnový futures na ropu na burze Nymex uzavřel poklesem o …na … dolarů za barel.

Zlato

Zaznamenalo v rámci posledního týdne na burze Comex division New York Mercantile Exchange celkově mírné posílení o … z počáteční zahajovací ceny 917 dolarů na páteční uzavírací cenu …. dolarů za unci. K vytvoření cenového dna došlo na burze Comex v polovině minulého týdne, kdy cena zmíněného žlutého kovu propadla o více než 11 $ na hodnotu 903,41 dolarů za trojskou unci. Příčinou zmíněného propadu bylo dva dny trvající oslabování akcií jak na asijských tak evropských akciových trzích, které bylo důsledkem úředního varování americké centrální banky o možném nástupu dlouhodobého zpomalení ekonomiky a to nejenom Spojených států a dále pak statistické zprávy, jež odhalila největší pokles spotřebitelské důvěry ve Velké Británii za poslední 4 roky. Pokles akcií přiměl investory k prodejům žlutého kovu, a to především z důvodu potřeby navýšení objemu svých likvidních prostředků. Týdenního maxima dosáhl pak nejaktivnější červnový kontrakt na zlato hned v rámci následující obchodní seance, kdy na základě propadu hodnoty amerického dolaru vyšplhalo euro až na hodnotu nového historického maxima 1,5911. Rostoucí nejistota a hrozba inflace byla pak pro všechny více než dostatečným impulsem pro nákup zlata jako opětovné formy zajištění. Vybírání zisků bylo nakonec příčinou toho, že v rámci poslední obchodní seance minulého týdne oslabil červnový kontrakt na zlato mírně o …na uzavírací cenu …dolarů za unci.

Kakao

Strmý růst ceny byl v rámci námi sledovaného období zaznamenán také u květnového futures kontraktu na kakao, který na burze ICE Futures U.S. posílil v rámci minulého týdne o 2,8 procenta a ustanovil tak největší týdenní nárůst ceny nejaktivnějšího kontraktu za více než posledních pět let. Důvodů zmiňovaného růstu bylo hned několik. Prvním byl pokles hodnoty amerického dolaru vůči britské libře, používané k obchodování kakaa na burze v Londýně, což způsobilo značný nárůst zájmu investorů, používajících jinou než americkou měnu a také značně zvýšilo poptávku po kakau ze strany potravinářských firem. Vůči euru propadla hodnota dolaru na historicky vůbec kdy nejnižší hodnotu 0,629. Mezi další příčiny posilování ceny kakaa patřily v minulém týdnu dále obavy z hrozící stávky přístavních dělníků v Indonésii a také nepříznivá předpověď počasí hrozící suchem v oblasti Ghany a Pobřeží slonoviny, jež dohromady obstarávají 70 procent  celosvětové produkce kakaa. Dělníci v Indonésii hrozí stávkou od poloviny minulého týdne, kdy bylo ve zmíněné zemi zákonem ukončeno monopolní postavení státu v otázce vlastnictví přístavů. To sice umožňuje vznik zdravějšího konkurenčního prostředí, na druhé straně však zvyšuje obavy dělníků ze snižování počtu pracovních míst. Výše zmíněné bylo ve výsledku důvodem posílení ceny kakaa na burze ICE Futures U.S. v minulém týdnu o více než 272 dolarů až na páteční uzavírací cenu 2.541 dolarů za metrickou tunu.

Měď

Nejprve poklesem na nejnižší hodnotu za poslední 3 týdny a následným posílením téměř až na hodnotu historického rekordu 404 centů za váhovou libru můžeme popsat vývoj ceny nejaktivnějšího květnového futures kontraktu na měď na burze Comex division New York Mercantile Exchange. V průběhu prvních dvou dnů minulého týdne klesala cena mědi především v reakci na obavy z poklesu poptávky z důvodu vysokých cen. Od počátku letošního roku stoupla cena zmíněného kovu o více než 28 procent. V rámci středeční obchodní seance však přišel obrat a podobně jako již mnohokrát v posledních dvou měsících, s růstem zájmu spekulativních investorů a investičních fondů, kteří s ohledem na historicky největší propad hodnoty amerického dolaru vůči euru v minulém týdnu hledali vhodnou formu zajištění hodnoty investičních prostředků vůči inflaci, vzlétla cena květnového kontraktu na měď vzhůru. Důvodem, jež již od počátku letošního roku podporuje růst ceny mědi, zůstávají nadále obavy a spekulace hovořící o objemu produkce, jež nebude postačovat na pokrytí poptávky v letošním roce. V rámci čtvrteční obchodní seance se květnový futures kontrakt více než přiblížil hodnotě stávajícího historického rekordu z května roku 2006  404 centů, když se vyšplhal až na 403,9 centů za váhovou libru.

 

Robert Černík

Colosseum a.s.


Autor článku

Robert Černík  

Články ze sekce: INVESTICE