...výsledky inflace v Německu a souhrnně pak pro celou eurozónu. V Německu tak inflace rostla v březnu z únorových 3,2% na 3,3% a ještě výše vyskočila inflace pro celou eurozónu poté, co byly revidovány březnové výsledky z původních 3,5% na 3,6%. Ta je tak i nadále vysoko nad inflačním cílem ECB a včerejší data pouze utvrdila obchodníky v tom, že jakékoliv snižování sazeb v blízké době zatím nepřipadá do úvahy. To již v tomto týdnu potvrdilo několik členů rady guvernérů ECB, přičemž nejdále ve svých komentářích zašel Juergen Stark, který řekl, že si není jist tím, zda-li je aktuální výše sazeb dostatečná. Zatímco americká centrální banka od poloviny minulého roku snížila sazby již o 3% a Bank of England od prosince pak o 0,75%, ECB zůstává ve své přísně protiinflační politice neoblomná, což je společně s poměrně odolnou ekonomikou eurozóny hlavním důvodem toho, proč evropská měna láme již několik týdnů po sobě nové rekordy jak na páru s dolarem, tak k britské libře. I přesto že si euro včera připsalo tučné zisky, částečné znepokojení však již od začátku týdne kolem sebe šíří čerstvě zvolený premiér Itálie Silvio Berlusconi společně s Nicolasem Sarkozym, kteří se spojili v kritice proti politice Evropské centrální banky a silnému euru. Tato kritika se stupňovala i včera, kdy Berlusconi řekl, že je zapotřebí rozšířit cíle ECB dále než na pouhé kontrolování inflace.
Zatímco evropské měně domácí data pomáhají, dolaru škodí kde mohou. Včerejší americké výsledky z trhu s bydlením přinesly březnové počty nově udělených stavebních povolení, které se propadaly z únorových 0,98 mil. na 0,93 mil. a počty nově zahájených staveb pak klesaly ještě výrazněji, a to z 1,08 mil. na 0,95 mil. Dopad březnové inflace, která ve své jádrové podobě rostla meziročně o 2,4% (oček.: 2,3%) a průmyslové produkce, jež překvapila růstem o 0,3% (oček.: -0,1%), pak již nedokázal napravit dojem z pokračující krize na nemovitostním trhu, který tak nadále nenachází své dno. Na optimismu obchodníkům nedodala ani členka FOMC Janet Yellen, která podle svých slov očekává „slabý, nebo nulový hospodářský růst“ a podle které bude krize na nemovitostním trhu hlavní brzdou tohoto růstu i dodavších čtvrtletí.
Dnešní obchodování bude na ekonomická data poměrně chudé a zatímco z eurozóny nepřinese téměř žádná zajímavější data, Spojené státy nabídnou pouze počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 375 tis., předch.: 357 tis.) a philadeplhský Fed Index (oček.: -15b., předch.: -17,4b.). Dolar je slabý a slabý zůstane pravděpodobně i do konce tohoto týdne. Žádných zásadnějších dat se v nadcházejících dou dnech již nedočkáme a evropské měně navíc začaly opět pomáhat rostoucí akciové trhy. Přesto že se korekce na eurodolaru díky jeho neohroženému růstu vyloučit nedá, strategie nakupování evropské měny po těchto korekcích stále funguje, což bude evropskou měnu podporovat i nadále.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)