...vývoj počasí na domácím americkém trhu. Nadprůměrné srážky v tomto období komplikují výsadbu kukuřice a tak dochází na trhu ke spekulacím, že se nestihne včas osít celá vyčleněná plocha v kukuřičném pásu USA, která je navíc ještě i menší než v loňském roce. Dalším důvodem vysokých cen kukuřice (výroba biopaliv) je již zmíněná situace na trhu s ropou. Ta včera překonala všechny dosavadní maxima a překvapivě se drží na svém novém maximu, přičemž posouvá ho pořád dál na nové hodnoty. Cena ropy obchodované na New Yorské burze již překonala 115 USD/barel.
Když k tomu ještě přidáme historicky slabý americký dolar (vůči euru již oslabil na 1,5979), který zlevňuje nákupy této žádané krmné, potravinové ale i dále zpracovatelné technické plodiny, není divu, že se cena drží na svých maximech. Méně důležitou zprávou, ale v této situaci docela zajímavou je, že Malawi zakázala veškerý export své kukuřice do jakýchkoli států v Africe, kromě Zimbabwe. Také Ukrajina má již několik týdnů (měsíců) omezený export domácí kukuřice, což jenom potvrzuje napjatou situaci na světových trzích s kukuřicí. Státy jsou si čím dál více vědomy svého bohatství a tak dochází k nedostatečné nabídce ve světě. Cena kukuřice v USA, která patří ke světovým největším exportérům kukuřice, se tak bude pravděpodobně dále zvyšovat, až do doby, kdy se zlepší výhled počasí. V této situaci je také důležité zmínit, že Čína již mírně snížila import sójových bobů, a tedy v dalších zprávách o světové produkci (WASDE) by jsme již brzy mohli být informováni, že USA přece jenom zvětší svoji původně plánovanou osevní plochu pro kukuřici a tedy včas zareaguje na zvýšenou poptávku po ni. Výsadba kukuřice probíhá v USA až do konce května a tedy je ještě dost času, aby se situace změnila ve prospěch konzumentů této zrniny.
Dnešní cena kukuřice na mimoburzovním trhu s podkladovým futures kontraktem obchodovaným v Chicagu zatím roste, přičemž cena si zatím sáhla na 607,15 USD/100 bušlů.
Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)