...stále trvajícím stávkám v dolech chilského producenta mědi Codelco. To zapříčinilo růst cen a naplnění předpokladů, že se v brzké době může měď dostat zpět na svá maxima. Růstu cen pomohl během odpoledne i oslabující dolar, zapříčiněný výsledky z trhu bydlení v USA, které sice byly lepší než očekávání, ale přesto opět vrhly stín na americkou ekonomiku.
Další názory se také přidávají k proudu, jež tvrdí, že poptávka po mědi v Číně zásadně oslabuje. Přispívá tomu i fakt, že rozdíl mezi cenami na London Metal Exchange a Shanghai Futures Exchange činí téměř 950 amerických dolarů na tunu mědi. Do příštích období se tedy, jak jsem předesílal v článcích asi dva týdny zpátky, dá očekávat jistý růst, možná až k historickým maximům (vlivem stávky a slábnoucího dolaru), ale pozdějšímu zkorigování ceny a výraznému poklesu v druhé polovině roku (kvůli nižší poptávky z Číny a špatným ekonomickým údajům z USA).

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)



Dacia Bigster, o které pořád sní spousta českých zákazníků, se vyrábí. S dieselem stojí zhruba 600 tisíc, ale je tu problém
Ceny dálničních známek v Česku porostou, roční bude od ledna už za víc než 2500 Kč
Na prodej je devadesátkové Ferrari pro chudé v perfektním stavu. Fiat za půl milionu je lákavá nabídka
Rakousko končí s nalepovacími dálničními známkami a zdražuje
Test Fiat Panda La Prima: Styl za dobrou cenu a automat k tomu
