...reakci na výsledky PMI z eurozóny a slova předsedy zemí eurozóny Jean-Claude Junckera, který varoval před jejím dalším zhodnocováním. Zatímco souhrnný PMI pro sektor služeb v eurozóně rostl z dubnových 51,6b. na 51,8b. (oček.: 51,4b.), stejný ukazatel pro výrobní sektor se dostal z březnových 52b. až na 50,8b., což byl výsledek poměrně výrazně pod očekáváním analytiků, kteří počítali s mírnějším snížením někam k 51,6b. Přestože výrobní sektor i nadále expanduje a daří se mu daleko lépe než například ve Spojených státech, tato expanze je v posledních měsících významně tlumena hned několika faktory, mezi něž se řadí silné euro, drahá ropa, ztížená situace na finančních trzích a v neposlední řadě i klesající světová poptávka. Překoupené euro, které ještě v úterý atakovalo nová historická maxima nad hranicí 1,60 EUR/USD tak na těchto datech v průběhu včerejšího obchodování mírně oslabovalo, drží si však i nadále naprostou většinu svých zisků a o jeho dalším osudu budou rozhodovat především až dnešní fundamenty.
Dnešek bude na data jednoznačně nejbohatším a má tak potenciál vnést na eurodolar opět po delší době čerstvý vítr. Tím nejzajímavějším co přinese eurozóna bude v 10:00 zveřejněný německý IFO index, od kterého analytici po třech měsících mírného růstu tentokrát očekávají pokles, a to z březnových 104,8b. na 104,3b., přičemž horší výsledky se očekávají také od výsledku IFO expectations indexu, který měří očekávání firem do budoucna a který by měl klesat z 98,4b. na 98b. O tom, že by se měla celková nálada mezi německými firmami opět mírně zhoršit hodně napověděl již v minulém týdnu zveřejněný ZEW index, který překvapil prudkým propadem z -32b. na -40,7b. (oček.: -30b.) a pokud by si dnes podobně překvapivý propad připsal také IFO index (103b. a níže), bude se jednat o jednoznačně negativní fundament na jehož základě by mohla evropská měna výrazně oslabit a umazat tak podstatnou část ze svých zisků, které nashromáždila za tento a částečně i za minulý týden. Pokud by naopak IFO index příjemně překvapil a pokračoval ve svém růstu (105b a výše), bude se jednat o další z impulzů který podepře euro a může jej vyslat zpět nad hranici 1,59 EUR/USD, i když by byl tento případný růst pravděpodobně omezený jeho silnou přeprodaností a očekáváním amerických fundamentů.
Americká data budou dnes rovněž silným market moverem, když jsou ke zveřejnění připraveny ve 14:30 výsledky březnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a v 16:00 pak ještě březnové prodeje nových domů. Přestože výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby tvoří ve Spojených státech pouze 8% celkového HDP, jedná se o jeden z velmi oblíbených a včasných ukazatelů budoucí aktivity výrobního sektoru. Za poslední dva měsíce se ukazatel jádrových objednávek propadl vždy do červených čísel a ani od březnových výsledků se neočekávají žádné zázraky, když se předpovědi analytiků točí kolem tempa růstu ve výši 0,5% (předch.: pokles o 2,4%). K tomu, aby se americké měně podařilo dlouhodoběji a ne pouze nárazově zpevnit na těchto číslech bude zapotřebí růst převyšující alespoň 1%, zatímco opětovný pokles v objemu objednávek bude jasným signálem k dalšímu prodeji americké měny. Slabé výsledky se pak tradičně očekávají od ukazatele prodejů nových domů, kterých má být meziročně v březnu pouhých 580 tis. (předch.: 590 tis.), což by byl další z výsledků, který by jen potvrzoval, že se situace na trhu s bydlením v USA ještě ani zdaleka neblíží ke stabilizaci. Dolar tak bude dnes obzvláště citlivý na výsledky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které by se mohly stát vůbec nejsilnějším market moverem celého dne, obzvláště budou-li se výrazněji odlišovat od konsensu.
Přestože evropská měna včera část svých zisků odevzdala a stále poskytuje dostatek prostoru ke korekci dřívějších zisků, zůstává i nadále náchylná k dalšímu růstu. V 8:00 se euro na páru s dolarem prodávalo na ceně 1,5850 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)