...market moverů. Pondělní seance se ponese v poněkud klidnějším duchu, když jsou ke zveřejnění připraveny pouze výsledky německé spotřebitelské důvěry a dubnové inflace (oček.: 3,1%, předch.: 3,3%). V úterý dopoledne před finančním výborem ve věci svého znovujmenování do funkce šéfa Bank of England vystoupí Mervyn King a první zajímavá data začnou v odpoledních hodinách přicházet také ze Spojených států, v podobě CaseShillerova indexu měřícího meziroční změnu průměrné ceny domů ve 20 amerických metropolích (oček.: -12,1%, předch.: -10,7%) a na řadu přijde také dubnová spotřebitelská důvěra, která by měla klesat z 64,5b. na pouhých 61,5b. V noci z úterý na středu se pak ještě obchodníci dočkají výsledků britské spotřebitelské důvěry (oček.: -20b., předch.: -19b.), zatímco Japonsko nabídne březnovou průmyslovou produkci (oček.: -0,7%, předch.: 1,6%) a rozhodnutí o další výši úrokových sazeb, které by měly zůstat i tentokrát beze změny na 0,50%.
Středeční obchodování přinese v dopoledních hodinách výsledky z německého pracovního trhu, kde má podle analytiků v dubnu klesnout počet nezaměstnaných o 30 tis. (předch.: 55 tis.) a italský CPI, jež by se měl v dubnu zvýšit z 3,6% až na 3,7%. Odpoledne se svým projevem ve Frankfurtu vystoupí J-C Trichet a americká seance pak nabídne výsledky ADP reportu, kanadské tempo růstu HDP za měsíc únor (oček.: 0,2%, předch.: 0,6%) a především pak předběžné výsledky růstu HDP v USA za 1Q, od kterého analytici očekávají další výrazné zpomalení, tentokrát z 0,6% ve 4Q na 0,2%. Středeční obchodování však nabídne i další mimořádně zajímavé fundamenty, a to především v průběhu večera, kdy bude ke zveřejnění připraven doprovodný komentář a rozhodnutí o výši úrokových sazeb, které by měl Fed snížit o 25bsp. na rovná 2%.
Čtvrteční dopoledne přinese z Británie dubnový PMI pro výrobní sektor (oček.: 50,7b., předch.: 51,3b.) a odpoledne pak další sérii důležitých fundamentů z USA. Zveřejněny budou nejdříve výsledky osobních příjmů a výdajů, ukazatel inflace v osobní spotřebě (PCE), která by měla v březnu zůstat meziročně stejně jako v únoru na 2% a tato data poté doprovodí ještě dubnový ISM pro výrobní sektor, od něhož analytici očekávají, že zůstane již třetím týdnem v kontrakci a bude klesat z březnových 48,6b. na 48b. Noc ze čtvrtka na pátek poté patří Austrálii, kde je ke zveřejnění připravena březnová dynamika růstu maloobchodních prodejů (oček.: 0,3%, předch.: -0,1%).
Mimořádně zajímavým dnem bude také pátek. Ten nabídne již v ranních hodinách výsledky německých maloobchodních prodejů (oček.: 0,6%, předch.: -0,7%), na které naváže švýcarský PMI pro měsíc duben (oček.: 55b., předch.: 55,3b.). Tím jednoznačně nejdůležitějším jsou však až odpolední data z amerického pracovního trhu (NFP), který by měl i v dubnu již čtvrtým měsícem v řadě přijít o pracovní místa, tentokrát o 80 tis. (předch.: 80 tis.), což by posunulo míru nezaměstnanosti z dubnových 5,1% na 5,2%. Ve stejný čas jsou ke zveřejnění připraveny rovněž výsledky průměrné hodinové mzdy, která má růst stejně jako v březnu o 0,3% a posledním zajímavějším fundamentem tohoto týdne pak budou březnové tovární objednávky, od nichž se očekává růst o 0,2% (předch.: -1,3%).
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)