...důvodu zvyšujících se cen energií, zejména ropy, která se dostala až na 119,93 USD za barel. To je vůbec nejvýše dosažená cena tohoto černého zlata, za kterou teď stojí především uzavření ropovodu v Severním moři společností British Petroleum a také trvající nepokoje v Nigerii. Ropa za minulý rok vzrostla téměř o 57 %, čímž se také z velké části podílela na růstu cen drahých kovu, zvlášť pak zlata, které se zhodnotilo o 31 %. Někteří analytici očekávají, že se ceny ropy mohou dostat až na 200 USD za barel, většina ale už neuvádí, kdy by k této situaci mohlo reálně dojít. Dosažení takové úrovně je do konce tohoto roku spíše nepravděpodobné (ačkoliv nadcházející motoristická sezoná otevírá velký prostor pro další růst), a tudíž to lze raději považovat za další uměle vytvořenou psychologickou barieru, která nahrává zvlášť spekulantům.
Kontrakt na zlato s červnovým termínem dodáním, obchodované na newyorském COMEXu vzrostlo o 5,80 USD, (0,7 %) na 895,50 USD za trojskou unci.
Zlato se teď pohybuje spíše v bočním trendu a snaží se najít příležitosti k naskočení do opětovného býčího trendu. Momentálně ale zlatu nepomáhá ani americký dolar, který začal od minulého týdne na páru s eurem výrazně posilovat. Předpokládá se také, že by Fed po zítřejším zasedání, kdy pravděpodobně sníží úrokové sazby na rovná 2%, neměl už do konce tohoto roku pokračovat v jejím dalším snižování. Tím by si dolar už neměl testovat další historická minima a lze ke konci roku tudíž očekávat jeho posilování. Je třeba tedy také počítat i s tím, že by se poptávka po zlatě mohla poté postupně kontinuálně snižovat.
Autor: Roman Kubasta (roman.kubasta@xtb.cz)