...částečně odvykli. Pondělní dopolední seance přinese výsledky průmyslové produkce z Itálie, které bude následovat britská obchodní bilance za měsíc březen (oček.: -7,5 mld., předch.: -7,5 mld.) a dubnový PPI, jež by měl u vstupních cen růst stejně jako v březnu o 1,8%. Odpolední obchodování pak nenabídne žádné silnější market movery ze Spojených států a až noc z pondělka na úterý přinese další zajímavá data z Británie, v podobě ukazatele RICS bilance ceny domů. Úterní dopoledne bude opět především o fundamentech z Velké Británie, když jsou ke zveřejnění připraveny výsledky dubnové inflace, která má růst o 2,6%, tedy o desetinu rychleji než v březnu. Odpoledne pak promluví v Atlantě šéf Fedu Ben Bernanke a mimořádnou pozornost mezi obchodníky si získají také dubnové výsledky amerických maloobchodních prodejů, které mají podle analytiků klesat o 0,2% (předch.: růst o 0,2%), zatímco ve své jádrové podobě po vyloučení prodejů automobilů se od nich očekává mírný růst ve výši 0,2% (předch.: 0,1%). Ve stejný čas jako maloobchodní prodeje jsou ke zveřejnění připraveny výsledky indexu cen dováženého zboží (oček.: 1,7%, předch.: 2,8%) a s projevem na adresu kondice americké ekonomiky vystoupí další člen FOMC Richard Fischer.
Ve středu rozžhaví do ruda ekonomický kalendář opět britská data, když budou ke zveřejnění připraveny výsledky změny v počtu nezaměstnaných (oček.: 0 tis., předch.: -1,2 tis.) a míra nezaměstnanosti, která by měla v dubnu zůstat na 5,2%. Mimořádnou pozornost si dopoledne získá také inflační report Bank of England ve kterém banka nastíní své další projekce a v průběhu americké seance pak ještě výsledky dubnového CPI v USA, kde je inflace očekávána analytiky růst stejně jako v březnu o 0,3%, v jádrové podobě pak o 0,2%. Zajímavou bude ale také noc ze středy na čtvrtek, která přinese novozélandské maloobchodní prodeje a po nich i japonskou dynamiku růstu strojních objednávek.
Další silná data jsou ke zveřejnění připravena ve čtvrtek a tentokrát budou v hlavní roli země eurozóny. Obchodníci jsou zvědavi především na předběžné výsledky růstu HDP Německa a Francie za 1Q a také na souhrnná čísla pro celou eurozónu. Od Německa se čeká tempo růstu v 1Q ve výši 0,7% (předch.: 0,3%) a rychleji by měla růst také Francie, a to z 0,4% v 4Q na 0,5%. O 0,5% pak má růst také celé eurozóna, která by rovněž zrychlovala z 0,4%. Ve čtvrtek odpoledne jsou ke zveřejnění připravena data ze Spojených států, v podobě květnového Empire state indexu (oček.: 0b., předch.: 0,6b.), dubnové průmyslové produkce (oček.: -0,3%, předch.: 0,3%) a na řadu přijde další projev Bena Bernanka, který promluví v Chicagu o aktuální situaci na finančních trzích. Noc ze čtvrtka na pátek pak přinese ještě z Nového Zélandu výsledky PPI a z Japonska předběžné údaje o hospodářském růstu v 1Q (oček.: 0,6%, předch.: 0,9%). Konec týdne bude na fundamenty opět o něco chudší, když Evropa nabídne mezi nejzajímavějšími pouze švýcarské maloobchodní prodeje, které mají meziročně stoupat o 3% (předch.: 3,3%) a USA pak odpoledne počty nově udělených stavebních povolení (oček.: 915 tis., předch.: 928 tis.) a nově zahájených staveb (oček.: 940 tis., předch.: 947 tis.), které následně doplní ještě květnová spotřebitelská důvěra Michiganské univerzity (oček.: 62b., předch.: 62,6b.).
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)