...ekonomika v 1Q rostla o silných 1,5% (oček.: 0,7%), což posunulo souhrnný ukazatel hospodářského růstu pro eurozónu z 0,4% na 0,7%. Oživení v Německu a odolnost eurozóny vůči problematické situaci v USA podpořila spekulace obchodníků na to, že by ECB měla i do dalších měsíců udržovat úrokové sazby beze změny na 4%, což se zdá poměrně pravděpodobné i díky posledním komentářům čelních představitelů ECB, když např. minulý pátek uvedl prezident Jean-Claude Trichet, že banka musí být mimořádně pozorná směrem k inflaci a dodal, že společně se svými kolegy věnuje velkou pozornost také mzdovému vyjednávání v zemích eurozóny. Evropská měna si tak drží “svůj standard“ a i přes oslabení, kterým si prošla od poloviny dubna dolarovým býkům zatím příliš prostoru k seberealizaci neposkytuje. Nadcházející týden pak bude mimořádně důležitý právě pro evropskou měnu, když budou ke zveřejnění připraveny výsledky německých indexů ZEW a IFO, společně s květnovým PMI pro výrobní sektor a sektor služeb v eurozóně. Jak ZEW tak IFO, měřící náladu mezi investory a firmami se v dubnu citelně propadly a byly společně se zpomalující inflací jedním z hlavních důvodů proč euro ustoupilo ze svých rekordních pozic. V případě, že bychom se dočkali tento týden dalších výsledků, které by skončily pod očekáváním analytiků, evropská měna se dostane opět pod tlak, který by ji v případě výrazně horších výsledků mohl srazit až zpět ke hranici 1,54 EUR/USD. Lepší výsledky by naopak euru mohly pomoci v růstu, ten však bude ve vyšších patrech pravděpodobně tlumen, vzhledem k tomu, že americký dolar již není tak slabý a náchylný k dalším výprodejům, jako tomu bylo ještě minulý měsíc.
Podle futures kontraktů dosahuje pravděpodobnost, že Fed na svém červnovém zasedání ponechá sazby beze změny 88% a fakt, že by americká centrální banka nemusela již dále sazby snižovat, společně s poměrně příznivými makrodaty z minulých týdnů tak je tím hlavním důvodem proč se americkému dolaru podařilo zastavit masivní výprodeje a dokonce na páru s eurem za minulé čtyři týdny umazal část ze svých ztrát. O tom, že se v USA poslední době něco pohnulo k lepšímu přesvědčily obchodníky v minulém týdnu např. jádrové maloobchodní prodeje a také výsledky z trhu s bydlením, kde se dočkaly po delší době počty nově udělených stavebních povolení a nově zahájených staveb výrazného růstu. Jako nejvíce pravděpodobný scénář do dalších měsíců se tak v současnosti jeví velice pozvolná stabilizace americké ekonomiky a její poměrně měkké přistání, což je oproti prognózám ze začátku tohoto roku změna k lepšímu. O tom, že tento proces stabilizace bude opravdu pozvolný pak minulý pátek přesvědčily obchodníky např. výsledky spotřebitelské důvěry michiganské univerzity, která pokračovala i v květnu v propadu, když slábla z dubnových 62,6b. na 59,5b. a byla nejníže od roku 1980.
Spojené státy v tomto týdnu tolik fundamentů nenabídnou a obchodníci tak budou zvědavi především na středeční zápis ze zasedání FOMC. Ten může potvrdit, že snížení sazeb z 30. dubna na 2% by mohlo být posledním a v případě, že takovýto vzkaz z debaty mezi jednotlivými členy FOMC vyplyne, může se dolar dočkat další podpory. Dolaru se podařilo zastavit masivní výprodeje z předchozích měsíců a otevřel se mu prostor k mírnému růstu. Poměrně silné ale zatím zůstává i euro díky dvojnásobným úrokovým sazbám a stále dobré kondici eurozóny. Pokračující konsolidace by tak mohla být poměrně reálná i do dalších dnů, přičemž první silnější support na euro-dolaru můžeme hledat až na ceně 1,5311-00 EUR/USD, zatímco resistenci kolem 1,56 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)