...úterý Japonsko, v podobě březnové dynamiky růstu výdajů v sektoru služeb (oček.: 0,5%, předch.: -1,7%) a poté ještě rozhodování o úrokových sazbách, které by měly ale v Japonsku zůstat beze změny na 0,50%. Úterý již bude na data daleko bohatší a první z těch zajímavějších přijdou již v ranních hodinách z Německa, které zveřejní dubnový PPI (oček.: 0,5%, předch.: 0,7%) po kterém pak následuje květnový ZEW index, jež by měl po strmém propadu z minulého měsíce až na -40,7b. tentokrát mírně růstu na -37,5b. V USA pak odpoledne promluví Donald Kohn a poté se dočkáme ještě dubnového PPI, od kterého analytici očekávají růst o 0,4% (předch.: 1,1%).
Středeční dopoledne přinese mimořádně zajímavá data z Německa, v podobě květnového indexu IFO (oček.: 102,1b., předch.: 102,4b.) a krátce na to pak bude v Británii zveřejněn zápis ze zasedání Bank of England, na kterém banka 8. května ponechala základní sazbu beze změny na 5%. Středeční odpoledne pak dále nabídne ještě výsledky dubnového CPI v Kanadě (oček.: 0,4%, předch.: 0,4%) a ve večerních hodinách i další zveřejněný zápis, tentokrát ze zasedání FOMC, na kterém americká centrální banka snížila 30. dubna sazby o 25 bsp. na rovná 2%. Obsah diskuse mezi členy bude pravděpodobně obchodníky tentokrát zajímat o něco více než obvykle a ti budou hledat jakýkoliv náznak toho, že by Fed již dále sazby nemusel snižovat, což by potvrdilo dosavadní spekulace a znamenalo silný argument pro další růst dolaru.
Čtvrteční dopoledne přinese další market mover z Velké Británie, v podobě dubnových maloobchodních prodejů, které by měly podle analytiků klesat o 0,5% (předch.: pokles o 0,4%) a výsledky maloobchodního prodeje odpoledne zveřejní také Kanada (oček.: 0,3%, předch.: -0,7%) Spojené státy budou na fundamenty opět o něco chudší a jedinými zajímavými čísly se tak stanou počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 373 tis., předch.: 371 tis.) a index ceny domů, které by měly v 1Q klesat o 1,4% (předch.: růst o 0,1%). Páteční ráno nabídne sérii květnových PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, které budou zveřejněny pro Německo, Francii a souhrnně pak i pro celou eurozónu. Dopolední obchodování pak ještě přinese revizi hospodářského růstu Británie za 1Q (oček.: 0,4%, předch.: 0,4%) a poslední zajímavější data tohoto týdne pak přijdou ze Spojených států, kde jsou ke zveřejnění odpoledne připraveny výsledky z trhu s bydlením, a to dubnové prodeje již jednou vlastněných domů (oček.: 4,86 mil., předch.: 4,93 mil.).
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)