...zrovna příznivým fundamentům, které přišly dopoledne z Německa, kde byly zveřejněny květnové výsledky ZEW indexu. Ten se již druhým měsícem propadal, tentokrát z dubnových -40,7b. na -41,4b., což bylo číslo za očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem na -37,5b. Následující komentář prezidenta ZEWu a poradce německé vlády Wolfganga Franze, který se vyslovil pro budoucí zvyšování úrokových sazeb v boji s inflací však eurobýky v nákupech společné měny povzbudil a ta mohla pokračovat ve strmém růstu. Ten byl zahájen již v ranních hodinách poté, co byly zveřejněny výsledky německého PPI, který stejně jako později W. Franz potvrdil, že inflační hrozba zatím ani zdaleka nepominula, když v Německu rostly dubnové ceny ve výrobě o 1,1% (oček.: 0,5%), meziročně pak již o 5,2% (oček.: 4,7%). Tato čísla jsou dalšími, která ospravedlňují neoblomný postoj ECB, jenž udržuje od poloviny minulého roku sazby na 4% a pomáhají tak společné měně držet si drtivou většinu svých pozic, které na páru s dolarem získala v průběhu minulých měsíců, kdy Fed začal s prudkým snižováním úrokových sazeb.
Situaci ale včera eurobýkům částečně usnadnila také data ze Spojených států, v podobě výsledků dubnového PPI, který zvolnil z březnových 1,1% na 0,2% (oček.: 0,4%), což americké měně nijak zvlášť nepomohlo, zvláště poté, co ji minulý týden částečně oslabily výsledky jádrové inflace, která rovněž klesla. I přes mírné zvolnění inflačních tlaků se však boj s růstem cen ani zdaleka nedá považovat za vyhraný a jakékoliv zhodnocení americké měny na základě těchto fundamentů může mít jen krátkého trvání. Cena ropy včera atakovala nová rekordní maxima, dovozní ceny v USA rostou i díky slabému dolaru meziročně o 15% a i přes zpomalující ekonomiku tak nadále hrozí nebezpečí zvýšené inflace, což může mít za následek, že v případě pokračující stabilizace americké ekonomiky se pozornost může upřít k možnému zvyšování sazeb. O tom, že úrokové sazby již mohly najít své dno navíc svědčí také včerejší komentář jednoho z členů FOMC Donalda Kohna, který na konferenci v New Orleans prohlásil, že je se současnou výší úrokových sazeb „spokojený“. Právě to že by Fed mohl ukončit cyklus uvolňování měnové politiky a fakt, že americká ekonomika prochází pozvolnou stabilizací, je pak hlavním důvodem proč bude moct americká měna tlakům ze strany eurobýků vzdorovat daleko lépe než tomu bylo v minulých měsících, kdy se propadala od jednoho historického minima ke druhému.
Dnešní obchodování bude na euro-dolaru opět velice zajímavé. Výsledky německého indexu IFO jsou ke zveřejnění připraveny v 10:00 a očekávání nasvědčují mírnému propadu z dubnových 102,4b. na 102,1b. Včerejší propad ZEWu hovoří ve prospěch horších výsledků IFO indexu a v případě jeho výraznějšího slábnutí (101b. a méně) bychom se mohli dočkat poměrně agresivního výprodeje evropské měny, jejíž včerejší zisky by tak byly v ohrožení. Růst IFO indexu nad 103b. naopak podpoří pozitivní sentiment na euro-dolaru, ten však může s postupným zhodnocováním eura uvadat, právě díky lépe vyhlížející pozici americké měny. Večerní obchodování pak nabídne zápis ze zasedání FOMC na kterém FED 30. dubna snížil sazby na rovná 2%. Obchodníci čekají na náznaky toho, že by americká centrální banka měla pozastavit další snižování sazeb a pokud se jim tohoto ujištění dostane, dolar bude mít o důvod víc proč včerejší ztráty alespoň zčásti umazat. Krátkodobý sentiment zatím zůstává mírně ve prospěch americké měny, ve střednědobém horizontu je to ale stále euro, které zůstává silnější měnou, a to především díky odolné ekonomice, vysoké inflaci a více než dvojnásobné výši úrokových sazeb.