...průběhu posledních dvou dubnových týdnů, kdy se dokonce krátce dostala až pod hranici 1,53 EUR/USD. Euru v minulých dvou týdnech pomohly především poměrně příznivá data z Německa, které rostlo v 1Q o překvapivých 1,5% a minulou středu také výsledky německého indexu IFO, který překvapil obchodníky svým růstem na 103,5b., což jsou výsledky, které nasvědčují tomu, že Německo, jakožto motor eurozóny, zatím zůstává poměrně odolné vůči zpomalující ekonomice Spojených států a strmě rostoucím cenám ropy. Euro navíc neustále podporuje fakt, že ECB nehodlá v nejbližší době snižovat sazby, které se drží již téměř rok beze změny na 4%, za což může především prudce rostoucí inflace, jež se nadále nachází vysoko nad dvouprocentním cílem banky. Nový týden přinese z eurozóny opět několik silných market moverů, které mohou zamíchat kartami. Především pak výsledky CPI, které nabídne nejprve ve středu Německo, poté v pátek celá eurozóna a obchodníci budou velice zvědaví na to, zdali po dubnovém zvolnění inflace opět zrychlí, nebo zůstane podruhé za sebou pod očekáváním analytiků. Analytici předpovídají růst inflace (měřeno HICP) v Německu z 2,6% na 2,9%, v eurozóně pak z dubnových 3,3% na 3,5% a především další pokles inflačních tlaků může mít tentokrát na euro velmi negativní dopad, obzvláště za situace, kdy by se pohybovalo na páru s dolarem ve vyšších patrech odkud by mohl být jeho pád daleko intenzivnější. Potvrzení očekávání, či ještě vyšší tempo růstu inflace pak evropskou měnu podepře v dalším růstu, tentokrát však může více než v minulých měsících platit, že čím dražší evropská měna bude, tím náchylnější může být k prodejním tlakům.
Dolar již totiž není tak slabý jako tomu bylo ještě před dvěma měsíci a další etapa táhlých výprodejů, jakou si prošel v průběhu února a března tohoto roku v současnosti není na pořadu dne. Přestože americkou ekonomiku nadále dusí hypoteční krize a klesající důvěra domácností, situace se v posledních týdnech částečně změnila k lepšímu a prostředí pro další výprodeje americké měny již není tak příznivé. Hlavní změnou je přerušení cyklu snižování úrokových sazeb americkou centrální bankou, které bylo jedním z hlavních motorů dolarových výprodejů v minulých měsících. Poslední týdny přinesly také poměrně příznivé fundamenty, které nasvědčují pozvolné stabilizaci, a to ať už jde o vyšší než očekávaný růst HDP v 1Q, zlepšení situace v sektoru služeb, překvapivý růst maloobchodních prodejů, či dokonce výrazný nárůst v počtu nově udělených stavebních povolení a nově zahájených staveb. Také nadcházející dny nabídnou ze Spojených států několik silných market moverů a pokud i ty příjemně překvapí, euro může mít poměrně velké problémy si své zisky z minulého týdne udržet. Úterní seance nabídne čísla z amerického trhu s bydlením a květnovou spotřebitelskou důvěru a ve středu přijde na řadu dynamika růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž objem od začátku roku neustále klesá a klesat by měl také v dubnu. Čtvrtek pak nabídne revizi prvních odhadů růstu HDP za 1Q a pátek výsledky inflace v osobních výdajích (PCE), společně s dynamikou růstu osobních příjmů a výdajů. Fundamentů je tak ke zveřejnění po klidném minulém týdnu připravena opět celá řada a v případě, že i tato čísla budou hovořit ve prospěch pokračující stabilizace v USA, můžeme se dočkat dalšího růstu americké měny.
Prostotu ke korekci má tedy americká měna dostatek a s pomocí zlepšených domácích fundamentů jej může poměrně snadno využít. Začátek týdne se však ponese v klidnějším duchu vzhledem k tomu, že jsou dnes jak trhy v USA, tak v Británii z důvodu svátku uzavřeny. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,5762 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)