Týden na komoditních trzích

02.06.2008 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Cena ropy v minulém týdnu ustupovala z rekordních výšin dosažených v týdnu předchozím, kdy se jeden barel americké lehké ropy obchodoval na New York Mercantile Exchange až za 135,09 amerických dolarů.

Ropa

 

Cena ropy v minulém týdnu ustupovala z rekordních výšin dosažených v týdnu předchozím, kdy se jeden barel americké lehké ropy obchodoval na New York Mercantile Exchange až za 135,09 amerických dolarů. Uplynulý týden naopak červencový kontrakt zakončil pod úrovní 130 dolarů za barel, konkrétně na hodnotě 127,35 dolarů. Během pátečního obchodování se ropa nejníže dostala až na 124,67 dolarů. Cenu táhlo dolů hned několik faktorů. Vysoké ceny pohonných hmot se totiž začínají negativně podepisovat na poptávce ve Spojených státech, což mělo svůj podíl na poklesu spotřebitelské důvěry na patnáctileté minimum. Podle dat společnosti Mastercard se poptávka po benzínu v týdnu končícím 25. květnem propadla o 5,5 procenta. K poklesu přispěla i zpráva z Ruska, kde se vláda chystá snížit daňovou zátěž, což by mohlo podpořit investice společností v oblasti ropného průmyslu. Na cenu ropy má negativní vliv i zvýšení cen pohonných hmot v Pákistánu, v Indonésii, na Srí Lance a na Taiwanu, kde doposud byly udržovány na nízkých úrovních díky štědrým státním dotacím. Podobný krok zvažuje i Indie a Malajsie. Ke korekci přispělo i posilování amerického dolaru.

 

Drahé kovy

 

Dolů mířila i cena zlata. Nejaktivnější srpnový kontrakt uzavíral týden na newyorském COMEXu na hodnotě 891,5 dolarů za trojskou unci, přičemž týdenní minimum bylo dokonce až na hodnotě 873 dolarů. V porovnání se závěrem předchozího týdne tak cena korigovala o 39,10 dolarů (tedy o 4,2 procenta). Napomohlo tomu posilování amerického dolaru a také spekulace, že americká centrální banka je u konce se snižováním úrokových sazeb a že by naopak mohla  začít sazby zvyšovat. Od 17. března, kdy se zlato vyšplhalo na COMEXu až na1033,9 dolarů za trojskou unci, již došlo k poklesu o téměř čtrnáct procent. Stejný vývoj byl i na trhu se stříbrem. Kontrakt s termínem dodání v červenci během týdne přišel během týdne o 1,425 dolaru (tj. téměř osm procent), když v pátek uzavíral na 16,865 dolarech za unci. Jen během čtvrteční seance přitom došlo k poklesu o 5,2 procenta, ceny komodit v ten den táhl dolů posilující americký dolar.

Kakao

 

Jednou z mála komodit, jejichž cena šla v minulém týdnu vzhůru, bylo kakao. To si polepšilo během obchodního týdne zkráceného kvůli pondělnímu svátku (Memorial Day) o 5,6 procenta. K nejvýraznějšímu posílení došlo ve čtvrtek, kdy červencový kontrakt posílil na burze ICE Futures o 108 amerických dolarů, jednalo se o nejvýznamnější vzestup za období posledních dvou měsíců. Týden pak stejný kontrakt zakončil na úrovni 2723 dolarů. Za růstem ceny stály obavy z nákazy, která postihla úrodu na Pobřeží slonoviny. Úrodu trápí také všelijaký hmyz, jelikož farmáři nemají dostatek finančních prostředků na nákup postřiků. Indonésie navíc snížila svůj odhad letošní úrody.

Autor článku

Jaroslav Krejčí  

Články ze sekce: INVESTICE