...dostal až do pásma kontrakce, když slábnul z dubnových 50,4b. na 49,8b. (oček.: 50,4b.), což jenom dokresluje dojem z pokračujícího zhoršování situace uvnitř britské ekonomiky, která začíná výrazně zpomalovat. První silné výprodeje na librových párech přišly již krátce po osmé hodině, když libra na páru s dolarem neudržela silný support na ceně 1,9597 GBP/USD a slabá květnová data pak tomuto výprodeji ještě pomohla, když se krátce po jejich zveřejnění libra propadla až na cenu 1,9540 GBP/USD. Zítřejší obchodování přinese z Británie rozhodnutí o výši úrokových sazeb, které by měly zůstat beze změny na 5%. Ani jasně protiinflační postoj BoE zatím ale výprodeje na librových párech nedokázal udržet, když se obchodníci obávají stagflace a dalšího zhoršování situace na nemovitostním trhu.
Dopolední obchodování přineslo také první fundamenty z eurozóny, která zveřejnila revidované výsledky PMI pro sektor služeb a v 11:00 i dubnovou dynamiku růstu maloobchodních prodejů. Francouzský PMI pro služby byl v květnu mírně revidován směrem dolů z původních 50,7b. na 50,5b. a revize postihla také Německý ukazatel, který klesal z 53,7b. na 53,5b. Souhrnný ukazatel pro celou eurozónu však zůstává v květnu beze změny na 50,6b. Horší výsledky nabídly také dubnové maloobchodní prodeje, které se v eurozóně propadaly o 0,6% (předch.: propad o 0,9%), což je výsledek daleko za očekávaným růstem o 0,2%.
Akciové indexy v Evropě dnes opět zamířily do červených čísel (DAX -1,38%, CAC40 -1,97%, FTSE100 -1,54%), což zatím pomáhá japonskému jenu, který zpevňuje na většině nejvíce obchodovaných párech. Levnější je dnes také ropa, když se barel severomořského brentu krátce po jedenácté prodával za 123,34 USD, cena zlata naopak zůstává beze změny kolem 878 USD/tr. unc.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)