...dopoledních hodinách zveřejněné výsledky dubnových maloobchodních prodejů, které v eurozóně klesaly o 0,6% (oček.: +0,2%) a pro-dolarový sentiment pak odpoledne ještě utužila americká data, v podobě výsledků ADP reportu z pracovního trhu a především květnový ISM pro sektor služeb. Ten, stejně jako pondělní ISM pro výrobní sektor, včera příjemně překvapil, když klesal z dubnových 52b. na 51,7b., zatímco analytici očekávali propad až na 51b. Velmi pozitivně se navíc vyvíjely i některé sub-indexy, když např. index nových objednávek rostl o 3,5b. na silných 53,6b. a index nových exportních objednávek pak stoupal až o 5,5b. na 54b. Hůře si naopak vedl sub-index pro zaměstnanost, který slábnul o 2,1b. na 48,7b., což nevysílá zrovna příznivý signál směrem k pátečním výsledkům NFP. Přesto zatím fundamenty ze Spojených států potvrzují, že se situace ve Spojených státech začíná pozvolna stabilizovat, což společně s postojem Fedu, který ukončil cyklus snižování sazeb, dává americké měně dostatek síly k tomu, aby dokázala držet získané pozice a případně nadále pokračovala ve svém růstu.
Dnes se oči všech obchodníků obracejí na Evropu, kde v odpoledních hodinách rozhoduje společně s Bank of England také Evropská centrální banka o další vši úrokových sazeb. Ty by měly v eurozóně podle analytiků zůstat znovu beze změny na 4%, kde se drží již rok a obchodníci tak budou zvědaví především na odpolední tiskovou konferenci na které ve 14:30 šéf ECB Jean-Claude Trichet představí společné stanovisko Rady guvernérů a odpoví na několik otázek novinářům. Co dnes od Tricheta očekávat? Inflace se květnu opět vyhoupla na rekordních 3,6% a její další růst před tím, než začne konečně klesat, je i podle slov čelních představitelů ECB nadále velmi reálný. Očekávat tak můžeme další spíše jestřábí komentář, a to i navzdory hrozícímu nebezpečí zpomalování zemí evropské patnáctky, jejichž hospodářský růst by měl v tomto roce oproti roku předchozímu citelně zvolnit. V případě, že Trichet tato očekávání potvrdí, může dnes evropské měně krátkodobě pomoci k likvidaci ztrát z předchozích dnů, jakýkoliv růst společné měny na páru s dolarem by ale mohl být spíše krátkodobějšího charakteru s ohledem na příznivý sentiment na dolarových párech. Ze Spojených států jsou dnes ke zveřejnění připraveny pouze tradiční výsledky z pracovního trhu v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 374 tis., předch.: 372 tis.) a ty by mohly rozvlnit kurz dolaru především tehdy, pokud by byly výrazně nižší než očekávání analytiků, což by mohlo mít velmi pozitivní vliv na sentiment obchodníků před zítřejšími NFP.
Euro-dolar se v 7:45 prodával na ceně 1,5411 EUR/USD a první silnější support můžeme hledat kolem ceny 1,5311 EUR/USD, zatímco jakákoliv pevnější resistence je nyní poměrně vzdálená.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)