Ropa
Nejprve propad na hranici měsíčního minima 121,61 $ a následný prudký růst a vytvoření nového historického maxima 139,12 $ zažil v minulém týdnu nejaktivnější červencový futures kontrakt na americkou lehkou ropu na burze New York Mercantile Exchange. Oslabování ceny ropy od počátku do poloviny předešlého týdne mělo svůj původ v několika faktorech. Prvním byly výsledky pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky o vývoji komerčních zásob ropy a ropných produktů v USA, jež sice ukázaly neočekávaný pokles zásob černého zlata o 4,8 miliónů barelů, avšak důležitými se na začátku motoristické sezóny ukázaly být především výsledky týkající se zásob benzínu a destilátů, jež vzrostly o 2,9 mil. resp.o 2,2 miliónů barelů. Druhým nejdůležitějším pak byla zpráva ohledně vývoje poptávky po pohonných hmotách ve Spojených státech v měsíci květnu, jež v porovnání se stejným obdobím loňského roku vykázala pokles o 1,1 procenta. Jedná se o reakci na zvyšující se ceny benzínu v USA, jež za posledních 12 měsíců vzrostly o 27 procent. Ve čtvrtek pak obratem přišel první nárůst, kdy WTI ropa posílila během dne o více jak 5 dolarů. Důvodem byl propad amerického dolaru vůči euru poté, co byla zveřejněna zpráva Evropské centrální banky plánující zvýšení základní úrokové sazby kvůli potlačení růstu inflace. Největší nárůst míry nezaměstnanosti v USA v měsíci květnu za posledních 20 let, jež dále snížil hodnotu dolaru, byl pak v pátek důvodem historicky největšího intradenního posílení ceny ropy o 11,33 $ na rekordní úroveň 139,12 dolarů za barel.
Zlato
Podobný vývoj jako ropa zažil v minulém týdnu na burze Comex division New York Mercantile Exchange nejaktivnější srpnový futures kontrakt na zlato. Příčinou prvotního poklesu se stalo prohlášení předsedy americké Centrální banky, jež ve volném překladu označil snižování základní úrokové sazby ve Spojených státech za minulost s tím, že žádné další neplánuje. Výše zmíněné a nárůst hodnoty amerického Dollar indexu, vážené míry vůči euru, japonskému jenu a dalším čtyřem hlavním světovým měnám o 0,6 %, bylo důvodem markantního posilování hodnoty amerického dolaru a zároveň tak i úbytku zájmu investorů o zlato, jako formy zajištění proti inflačním tlakům. Značný zvrat ve vývoji ceny zlata přinesla až páteční obchodní seance, kdy zmíněný drahý kov zaznamenal nejsilnější nárůst za posledních 6 měsíců. Příčinou byla, podobně jako u černého zlata, páteční zpráva o nárůstu míry nezaměstnanosti ve Spojených státech v měsíci květnu na úroveň 5,5 procent, jež měla za následek jednoprocentní propad hodnoty amerického dolaru vůči euru. Výsledkem bylo posílení srpnového kontraktu na zlato na burze Comex o 23,5 $ na uzavírací hodnotu 899 dolarů za trojskou unci.
Pomerančový koncentrát
Strmé posílení jsme v předešlém týdnu zaznamenaly také u červencového kontraktu na pomerančový koncentrát, konkrétně z počátečních 108 centů na uzavírací hodnotu 115,60 centů za váhovou libru. Rozdíl mezi dosaženou nejnižší a nejvyšší hodnotou dosáhl během zmíněného týdne 10 centů na libru. Důvodem růstu ceny zmíněného futures kontraktu na pomerančový koncentrát byly a dále zůstávají obavy z možného a ne výjimečného příchodu hurikánů a poničení letošní úrody pomerančů na Floridě. Podle poslední zprávy amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru je možné, že by se v letošní sezóně mohlo nad Atlantickým oceánem zformovat až devět mohutných hurikánů. Americká Florida je druhým největším producentem pomerančů na světě a tamní pěstitelé se dodnes vzpamatovávají z poničení úrody bouřemi v roce 2004 a 2005. Podle poslední zprávy amerického ministerstva zemědělství dosáhne letošní objem úrody pomerančů na Floridě 168,5 miliónů boxů, což by znamenalo nárůst o 39,5 miliónů oproti úrodě 129 miliónů boxů z roku 2007, jež byla zároveň nejnižší za posledních 17 let.
Sója
Posílení na hranici tříměsíčního maxima zaznamenal v rámci námi sledovaného období také červencový futures kontrakt na sóju na burze Chicago Board of Trade. Svou týdenní pouť začal na otevírací hodnotě 1357 centů za bušl a po strmém nárůstu o 100,5 centů dosáhl až na uzavírací hodnotu 1457,5 centů za bušl. Příčinami byly nadměrné deště na území amerického středozápadu, jež způsobily zpoždění dokončovacích prací v rámci jarního výsevu, zatopení mnoha polí, zvýšily možnost plísňových nákaz a tím i riziko ztrát v objemu celkové budoucí sklizně. Více než 15 centimetrů dešťových srážek spadlo v minulém týdnu v pěstitelsky důležitých státech od Nebrasky po Ohio. Podle amerického ministerstva zemědělství dosáhnul objem výsevu k 1. červnu letošního roku hodnoty 69 procent, což představuje pokles o 12 % v porovnání s hodnotou pětiletého průměru, jež ve stejném období činí 81 %. Výše zmíněné bylo příčinou skutečnosti, že nejaktivnější červencový futures kontrakt na sóju uzavřel minulý týden na hodnotě 1457,5 centů za bušl.
Robert Černík
Colosseum a.s.