Členové měnového výboru BoE rozhodli v poměru 8:1 o ponechání klíčové úrokové sazby na 5 procentech. Stalo se tak na posledním zasedání BoE, které se konalo 5. června. Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí je rostoucí hrozba prudkého vzestupu spotřebitelských cen ve střednědobém horizontu. Míra inflace dosáhla v měsíci květnu 3,3 procenta a některé prognózy na nejbližší měsíce hovoří dokonce o přiblížení se ke 4 procentům. Vrchol míry inflace se očekává ve čtvrtém čtvrtletí, poté by se měla navracet k cíli centrální banky(2%).
Guvernér BoE, M.King, musel dle britského práva poslat vysvětlující dopis vládě, děje se tak pokaždé, když míra inflace překročí cíl centrální banky o více než 1 procento. Nutno podotknout , že se tak stalo podruhé v historii od roku 1997, kdy BoE kontroluje plně měnovou politiku. M. King v dopise připouští, že negativní výhled ekonomického růstu se může prodloužit do několika čtvrtletí. Oslabuje totiž hrozivým tempem důvěra spotřebitelů, které ničí vysoké ceny energií a potravin, propadající se ceny nemovitostí a rostoucí kreditní náklady. Přes všechny tyto skutečnosti hlasoval jeden člen měnového výboru, Blanchflower, pro snížení klíčové úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Jeho důvody jsou právě utlumená domácí poptávka a zvyšující se hrozba spadnutí britské ekonomiky do recese.
Názor většiny trhu je, že pokud dojde v tomto roce k nějaké změně sazeb, tak to bude směrem nahoru. Bezprostředně po reportu o hlasování BoE, ceny futures kontraktů na krátkodobou úrokovou míru na sterling nabraly obří volatilitu, jasný názor investorů však v té chvíli nebyl patrný.