...nebude denním maximem, protože na trhu zatím panuje býčí nálada. Není ani divu - americký zemědělský úřad (USDA) předpovídá, že k 31. srpnu 2008 budou světové zásoby kukuřice nejnižší za posledních 24 let, přičemž se jedná o předbežný odhad. USA je jak největším světovým producentem tak i exportérem kukuřice. Jestli dojde k situaci, že poté, co opadne voda v zaplavených oblastech, bude nadále chladné počasí a následně nadprůměrné sucho v létě, dočkáme se dalšího raketového růstu ceny. Nejhůře postiženou oblastí kukuřičného pásu je prozatím Iowa, jeden z 18 hlavních producentských států USA.
Jak jsme Vás již informovali, kukuřice je nejvzácnější zemědělská komodita v USA, v celkové hodnotě 52,1 miliard amerických dolarů v roce 2007. Vzhledem k tomu, že v USA je velká domácí poptávka (krmná plodina, ale také na výrobu biopaliv jde víc než 30 % úrody) po kukuřici, kongres již brzy bude muset začít řešit "kukuřičnou krizi". Lze se domnívat, že zemědělci brzy budou požadovat po kongresu, aby přehodnotil politiku ohledně výroby biopaliv. V případě, že by kongres začal řešit tuto situaci, jeho kroky by jen byly dalšími kousky do skládačky puzzle (připomínám, že Bush musel podat kongresu zprávu do 30. května 2008 o tom, jakým dílem se výroba biopaliv podílí na raketovém růstu cen kukuřice a tedy i domácích potravin). Bush a jeho příznivci zatím nejsou znepokojeni růstem cen, kongres má však jiný názor a je ochoten situaci řešit. Přece jenom USA zavisí na kuřecím, vepřovém i hovězím masu a producenti masa tak mají velkou vyjednávací sílu. Že by už brzy nebyly levné hamburgery v USA? Po enormním zdražení benzínu by to mohla být poslední kapka v sklenici trpělivosti americké veřejnosti a kongres tak musí reagovat.
Aktuální cena kukuřice je 762,40 USD/100 bušlů, což je blízko historického maxima. Také sója je blízko svého historického maxima, aktuálna cena je 1567 USD/100 bušlů (dle technické analýzy lze očekávat dvojitý vrchol). Vzhledem k tomu, že protesty v Argentině neutichají (přední světový producent kukuřice i sóje) lze se domnívat, že počasí v USA a další informace z Argentiny budou hlavními faktory ovlivňující ceny těchto dvou komodit.
Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)