Trh s ropou byl v uplynulém týdnu opět dosti volatilní. Hned v pondělí, došlo k vytvoření nového historického rekordu.
Ropa
Trh s ropou byl v uplynulém týdnu opět dosti volatilní. Hned v pondělí, došlo k vytvoření nového historického rekordu, když se cena u kontraktu ropy s termínem dodání v srpnu vyšplhala na New York Mercantile Exchange v průběhu obchodní seance až na 140,42 amerických dolarů za barel. Cena vystřelila vzhůru díky oslabujícímu americkému dolaru a nehodě v Severním moři. Uzavírací hodnota ale byla „jen“ 135,34 dolarů za barel, když cenu srazilo dolů prohlášení krále Abdullaha, že Saudská Arábie od příštího měsíce navýší denní produkci o 200 tisíc barelů. Její celková produkce tak dosáhne výše 9,7 miliónů barelů za den, což je třicetileté maximum. Podobný krok, tedy navýšení produkce, ale nemají v úmyslu ostatní země sdružené v kartelu OPEC a některé z nich dokonce pohrozily, že produkci v reakci na záměr Saudů sníží. V této souvislosti prezident OPECu Chakib Khelil plán Saudů odmítl, protože podle něj není problém na straně nabídky, ale na straně poptávky. Podle něj cenu tlačí vzhůru spekulativní kapitál. V dalších dnech minulého týdne cena létala nahorů dolů a nakonec jej zakončila na úrovni 135,36 dolarů za barel, o jedenáct centů níže v porovnání se závěrem předchozího týdne.
Drahé kovy
Vzhůru mířila v minulém týdnu cena zlata, přičemž nejaktivněji obchodovaný srpnový kontrakt zakončil týden na úrovni 903,70 dolarů za trojskou unci, za týden tak zlato posílilo o 19,40 dolaru. Vzhůru jej podporoval oslabující americký dolar, který ztrácel kvůli nepříznivým datům o vývoji americké ekonomiky. Obchodníci tudíž očekávají, že FED pozastaví uvažované zvyšování úrokových sazeb. Na zasedání, které se koná tento týden by zřejmě měly zůstat klíčové úrokové sazby beze změny, a to i přesto, že jedním z faktorů za růstem ceny zlata jsou i obavy z inflace. Podobný byl také vývoj na trhu se stříbrem, jehož červencový kontrakt zakončil týden na 17,397 dolarech za unci, o 83 centů výše v porovnání s předchozím pátkem.Na dalších vývoj ceny obou komodit bude mít vliv zejména vývoj na měnovém trhu, kde by drahé kovy mohlo povzbudit další oslabování americké měny.
Kakao
Na vzestupu je nadále cena kakaa. Jeho ceně napomáhá v cestě k výšinám nejen oslabující americký dolar, jako tomu je i u jiných komodit, ale také přetrvávající obavy z dopadu nákazy, která postihla úrodu v západní Africe, zejména na Pobřeží slonoviny. Nákaza se podle expertů odráží nejen na velikosti úrody ale i na její kvalitě. Úrodu navíc trápí i housenky. I díky tomu by podle International Cocoa Organization měla celosvětová spotřeba kakaa převýšit produkci ve stávajícím marketingovém roce končícím v září o 41 tisíc váhových tun. Jen za minulý rok se cena u zářijového kontraktu kakaa zvýšila na burze ICE Futures o 131 dolarů, když uzavírací páteční hodnota byla 3125 dolarů za váhovou tunu.