...stále akciové trhy.
Měny středoevropského regionu byly v minulém týdnu velice vyhledávané, když česká koruna se dostala až pod 24 korun za euro, maďarský forint posílil na 239 HUF/EUR a zlotý se stále drží blízko svých rekordních hodnot vůči euru. Koncem týdne ovšem došlo na české koruně na vybírání zisků a koruna proto zakončuje týden jen s mírným posílením na úroveň 24,15. Maďarský forint se těšil v minulém týdnu nevídané nákupní horečce podpořené především zprávami o plánovaných investicích v zemi a posílil tak k euru o 2,8%. Polský zlotý se během pátečního obchodování pohyboval okolo 3,36 PLN/EUR, blízko svých historických maxim. Slovenská měna se po revalvování parity již výrazně neodchyluje od úrovně kolem 30,30 korun za euro a víceméně už jen vyčkává na stanovení konverzního kurzu.
V dalších dnech se dá očekávat, že měny střední Evropy budou dále podpořeny díky zasedání centrálních bank jak v Česku, tak v Maďarsku, Polsku a na Slovensku.
Americký dolar během pátku pod tlakem
Americký dolar nedokázal v minulém týdnu udržet zisky z předchozího týdne. Reagoval především na snížení očekávání na zvyšování úrokových sazeb. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke přehnaná očekávání ztlumil ve svém pondělním projevu. Amerika minulý týden nenabídla ani takové fundamenty, které by americké měně výrazněji pomohly. Ceny průmyslových výrobců sice rostly v květnu nad očekávání, ovšem trh s bydlením zaznamenal další propad. Naopak Eurozóna nabídla finální čísla inflace za květen, kde inflace vyšla desetinu procenta nad původním rychlým odhadem. Také inflace ve výrobě v Německu překvapila vyšším číslem. Tyto údaje tak minulý týden zvýšily pravděpodobnost zvyšování základní sazby v Eurozóně a naopak v USA se šance na vyšší sazby snížily, což dostalo dolar pod výprodejní tlak.
Guvernér Bank of England musel psát dopis vládě
Inflace ve Velké Británii vyskočila v květnu nad 3%, a proto musel guvernér Mervyn King psát vysvětlující dopis ministru financí. Guvernér ve svém dopise zmrazil očekávání trhu na zvyšování sazeb a naopak uvedl, že za současnou hladinou meziroční inflace stojí globálně vysoké ceny potravin a energií, s čímž centrální banka může bojovat jen těžce. Ve středu zveřejněný referát z posledního měnového zasedání toto očekávání jen potvrdil.
Navíc úrokové sazby v Británii jsou stále oproti jiným zemím relativně vysoko na 5%, zatímco v USA jsou na 2%