...Akcie, z nichž se index skládá, se obchodují na dlouhodobých a někdy i historických minimech (např. Orco) a navíc se na trhy valí nepříznivá data ze zámoří, kde růžky vystrkuje strach budící stagflace. Poklesy však pro sofistikované investory tvoří ideální investiční příležitosti a nalezení lokálního dna může vyústit ve velice levný nákup. Pražský index by se tomuto dnu mohl blížit, byť ve velké míře bude záležet na amerických datech, která, byť mnohdy podceňovaná, mají větší vliv než se může zdát.
Technická analýza CZKCASH, tedy CFD na pražský index na OTC trhu říká následující. Denní graf nám ukazuje dvě hlavní hladiny supportu a resistance, klíčové informace pro jakéhokoli investora. Především support na úrovní 1500 je silnou cenovou podporou sahající až do začátku roku 2006. Psychologický vliv této hranice je všeobecně známý a proto z tohoto faktu budeme u analýzy vycházet. Na 1500 se také nachází Fibonacciho úroveň 23,6, která jí na síle jenom přidává. Horní hranice pásma je pak stanovena na FIBO 50, což odpovídá hodnotě 1625. Určením pásma na denním grafu se můžeme pustit do grafu třicetiminutového, kde budeme hledat lokální dno. Vzhledem k tomu, že se u tohoto instrumentu dlouhodobě jedná o trend, který je nejvíce ze všeho boční, budeme k hledání dna používat oscilátory, a to konkrétně RSI a Stochastic. Oba dva tyto indikátory naznačují přeprodanost trhu a v kombinaci se support úrovní a dotykem ceny se spodní hranicí Bollingerova pásma pak vyplývá, že dno by právě na hranici nebo okolo hranice 1500 mohlo být.
Velice pak bude záležet, zda banky, které jsou součástí pražského indexu, konečně obrátí směr a po ohromných propadech (především KB) posledních dní zase začnou posilovat. Také se do cen a tržního sentimentu určitě promítne večerní ohlášení sazeb FEDu a doprovodný komentář hospodářské situace. Proto by bylo nejvhodnější nastavit čekající pokyny okolo hranice 1500 do obou směrů a čekat na případné prolomení supportu nebo zpětný odraz a návrat k hranici 1600.
Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)