...Důvodem, této ne tak bežné situace na trzích se zemědělskými komoditami, je i fakt, že se blíží období sklizně (blíží se hlavní boj poptávky a nabídky) a tedy dojde k odhalení jak na tom dosavadní úroda vlastně je. První fakta už vyplouvají na povrch.
V případě americké červené měkké pšenice se prokázalo, že i když je zrní těžší, obsah proteinů je nižší než v loňském roce, což znamená, že i když bude "dostatek" pšenice její kvalita nebude taková jaká se předpokládala. Někdy kvalita převažuje nad kvantitou, takže uvidíme, jak na tuto informaci zareaguje trh.
Vzhledem k cenovým historickým maximám na trzích kukuřice a sóje v minulém týdnu se zemědělci obrátili na trh s pšenicí a hledají zde možnost levnějších nákupů krmných směsí pro svá zvířata. To se projevuje zatím postupným mírným růstem ceny pšenice od začátku týdne. Jižní Korea, třetí největší importér kukuřice, nakoupila v posledních dnech 105 tisíc tun pšenice na krmení. Tento trend nákupů krmné pšenice místo kukuřice bude pravděpodobně následovat i Japonsko, největší importér zrnin na světě, který nadále plánuje postupně odprodávat své zásoby rýže. Také Egypt hledá dnes vhodnou příležitost nakoupit cca 80 tisíc tun pšenice. Aktuální cena pšenice se tak pohybuje kolem 894 USD/100 bušlů.
Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)