OPEC může omezit produkci

23.07.2001 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Podle ministra ropného průmyslu Ali al-Naiamiho může OPEC omezit produkci až o 1,5 mil. barelů za den, aby podpořil cenu ropy na světovém trhu.

Podle ministra ropného průmyslu Ali al-Naiamiho může OPEC omezit produkci až o 1,5 mil. barelů za den, aby podpořil cenu ropy na světovém trhu. Členové kartelu zvažují zredukování výstupu o 4 až 6% ze současné úrovně 24,4 mil. barelů za den (bez produkce Iráku). Podle Naiamiho by mohlo snižování začít 1. září. Členské země se mají sejít na další schůzce 26. září. "Abychom udrželi cenu ropy koše OPEC v požadovaném intervalu 22 - 28 USD za barel, měli bychom podniknout razantní akci ke snížení produkce", řekl Naiami.

Kurz ropy koše OPEC činil ve čtvrtek 22,78 USD za barel. Zářijový kontrakt ropy Brent na IPE v Londýně posílil v pátek o 59 centů na 24,64 USD za barel. Zářijový futures kontrakt ropy na NYMEX v New Yorku posílil v pátek dokonce o 1,16 USD na 25,94 USD za barel. Evropský benzín s naložením v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách naopak oslabil o 7 USD a obchodoval se v intervalu 215 - 219 USD za tunu.

Autor článku

M. Lembák, J. Matusík  

Články ze sekce: INVESTICE