...banky. Ta sice naplnila očekávání analytiků a zvýšila sazby o 25 bsp. na 4,25%, následně ale její prezident J-C Trichet na tiskové konferenci naznačil, že další růst sazeb zatím není na pořadu dne, což překoupené euro poslalo prudce dolů. Euro-dolar se tak znovu dostal pod hranici 1,57 EUR/USD, to vše ale až poté, co v průběhu čtvrteční obchodní seance atakoval hranici 1,59 EUR/USD a přiblížil se tak nadosah jednoho centu od svého historického maxima. Trichetova čtvrteční slova z části zchladila horké hlavy eurobýků, kteří počítali s o něco více jestřábí rétorikou, vedle hrozby inflačních tlaků, ale Trichet mluvil rovněž o rizicích působících na zpomalení hospodářského růstu, který by měl být dle jeho slov tlumený jak v druhém, tak ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Společná měna v pátek zůstala slabší také díky nevýrazným německým výsledkům květnových továrních objednávek, jejichž objem se propadal o 0,9% (oček.: +0,8%), o dramatičtějším zpomalování ekonomiky zemí evropské patnáctky zatím ale příliš fundamentů nenasvědčuje, což potvrdily např. minulé úterý výsledky z německého pracovního trhu, či čtvrteční růst maloobchodních prodejů, které v eurozóně nečekaně stoupaly o 1,2% (oček.: 0,4%). Přestože si tak evropská měna odepsala část ze svých dřívějších zisků, zůstává silná i nadále a k tomu aby na páru s dolarem dokázala výrazněji oslabit budou zapotřebí zejména dobré fundamenty ze Spojených států, které by opět oživily u dolarových býků větší zájem o americkou měnu.
Opravdu silných market moverů se ale v nadcházejícím týdnu ze Spojených států nedočkáme a dolar tak může mít návrat do svých pozic, které atakoval ještě před třemi týdny, o něco komplikovanější. Minulý týden dolaru pomohly výsledky ISM pro výrobní sektor, který rostl na 50,6b. (oček.: 48,6b.), dva dny na to ale zklamal ISM pro sektor služeb, jež se poměrně výrazně propadl, a to až ke 48,2b. (oček.: 51,1b.). Poněkud rozpačitě pak působily také čísla z pracovního trhu, kde klesal červnový počet zaměstnaných stejně jako v květnu o 62 tis. (oček.: pokles o 60 tis.), což byl sice výsledek naznačující další slábnutí jednoho z pilířů americké ekonomiky, zároveň se ale jednalo o údaj, který stále nenasvědčuje o nijak dramatické recesi a tak jej dolaroví býci vítali spíše s mírným úsměvem na tváři.
Tím nejdůležitějším čeho se ze strany Spojených států dočkáme budou až koncem týdne zveřejněné výsledky obchodní bilance, indexu cen dováženého zboží a michiganský index spotřebitelské důvěry, které v průběhu týdne doplní ještě dvě vystoupení šéfa Fedu Bena Bernanka. Bernankova slova by mohla americkému dolaru spíše pomoci, když se dá očekávat, pokračování protiinflační rétoriky, kterou Fed udržuje ve hře šanci na růst úrokových sazeb koncem tohoto roku. Jinak se ale bude jednat o klidný týden, který by měl eurodolar udržovat v jeho konsolidačním pásmu z vrchu ohraničeném cenou 1,59 EUR/USD, ze spodu pak poměrně vzdáleným supportem kolem ceny 1,53 EUR/USD. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na 1,5631 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)