Ropa
Psát v současné době o tom, že cena americké lehké ropy v posledním týdnu několikrát překonala stávající historický rekord, začíná již být mírně fádní, ovšem nic naplat, fakta jsou fakta. A tak, vývoj ceny nejaktivnějšího futures kontraktu na americkou lehkou ropu pokračoval v předešlém týdnu na burze New York Mercantile Exchange v býčím trendu, jehož počátek sahá až do první poloviny února letošního roku a v průběhu prvních čtyř obchodních seancí došlo dokonce k trojnásobnému překonání historického rekordu ceny. Hned během pondělní seance, v reakci na spekulace hovořící o možném útoku Izraele proti Íránu, kvůli jeho nukleárnímu programu, vyrazila cena černého zlata prudce vzhůru až na hranici 143,67 dolarů za barel. Tato hranice byla v zápětí překonána v polovině týdne hodnotou 144,32 $, kdy pravidelná zpráva amerického ministerstva energetiky, týkající se komerčních zásob ropy v USA, vykázala oproti očekávanému nárůstu o 0,5 miliónu barelů pokles o 1,98 miliónů. Prozatím poslední rekord 145,85 dolarů za barel byl na burze New York Mercantile Exchange vytvořen v rámci čtvrteční obchodní seance . Stalo se tak v důsledku zpráv hovořících o probíhající letní údržbě na ropném zařízení v Severním moři, jež snižuje už dnes limitovanou denní produkci ropy organizace OPEC a dále v důsledku hromadného přesunu zájmu investorů od upadajícího trhu s akciemi ke komoditám, především pak sektoru komodit. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřel srpnový futures na WTI ropu na hodnotě 145,29 dolarů za barel.
Zlato
Na nejvyšší hodnotu za posledních 10 týdnů, 950 dolarů za trojskou unci, se během minulého týdne vyšplhal nejaktivnější srpnový futures kontrakt na zlato na burze Comex division New York Mercantile Exchange. Mezi hlavní příčiny zmíněného posílení patří následující skutečnosti. Spekulace, podle nichž vzrůstající napětí, kvůli íránskému nukleárnímu programu a hrozbě napadení této země Izraelem, zvýší poptávku investorů po zlatě jako formě stabilního útočiště před případnou bouří na trhu s energiemi. Ke zvýšení napětí došlo navíc poté, co americká společnost ABC News vydala zprávu, podle níž je pravděpodobnější, že Izrael Írán napadne, než že se tak nestane. Na tuto zprávu reagovala ropa posílením o 2,4 % nad 143 dolarů za barel. Dalšími příčinami růstu ceny zlata bylo pak dočasné oslabení amerického dolaru vůči euru na hodnotu dvouměsíčního minima a také růst cen energií, jež společně zvýšily poptávku po zlatě jako formě zajištění proti inflaci. Přestože ve čtvrtek 3.7. došlo ze strany evropské Centrální banky k očekávanému zvýšení základní úrokové sazby o ¼ procentního bodu, což by mělo podle nezávislých zdrojů postačovat na potlačení rostoucí inflace v Evropské unii, vydalo se euro opačným směrem, směrem oslabení. Americkému dolaru pomohly v té chvíli vzhůru především spekulace, podle nichž existuje 52 procentní šance, že další bankou, jež bude následovat zvyšování úrokových měr, bude právě americký Fed. Ruku v ruce s poklesem eura tak došlo během páteční seance na burze Comex k oslabení srpnového futures na zlato těsně pod hranici 935 dolarů za unci.
Cukr
Strmý vzestup vzhůru byl v rámci předešlého týdne zaznamenán také u nejaktivnějšího říjnového futures kontraktu na cukr na burze ICE Futures U.S., bývalé New York Board of Trade. Ve zmíněném týdnu posílila cena této sladké komodity z 12,75 centů o 1,17 na konečných 13,92 centů za váhovou libru. Důvodem výše zmíněného byly především zprávy hovořící o poklesu produkce cukru v Brazílii, jež je největším producentem a zpracovatelem cukrové třtiny na světě. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se produkce cukru v období od počátku roku do konce měsíce června snížila o 14 %, přičemž hlavní příčinou zůstává v době, kdy ceny energiií lámou historické rekordy a cena ropy dosahuje za posledních 12 měsíců padesátiprocentního zhodnocení, rostoucí poptávka po ethanolu, jako formě alternativního paliva. Zatímco export ethanolu z Brazílie vzrostl z loňských červnových 214,2 miliónů litrů na letošních 424,1 miliónů, snížila se v porovnání s loňským rokem produkce cukru z 5,45 miliónů na současných 4,69 miliónů metrických tun. V reakci na výše zmíněné posílila cena říjnového futures kontraktu na cukr na burze ICE Futures U.S. v rámci čtvrteční obchodní seance minulého týdne až na hodnotu 3 měsíčního maxima 14,35 centů za váhovou libru.
Pomerančový koncentrát
Nárůst na nejvyšší hodnoty od března letošního roku, 132,30 centů za libru, byl v rámci posledního týdne zaznamenán u nejaktivnějšího futures kontraktu na pomerančový koncentrát na burze ICE Futures U.S. Hlavním důvodem jsou rostoucí obavy a spekulace, podle kterých existuje 70 procentní pravděpodobnost, že hlavní pěstitelské oblasti pomerančů na Floridě, jež je druhým největším světovým producentem tohoto ovoce hned po Brazílii, zasáhne v letošní sezóně vlna šesti až devíti hurikánů, formujících se obvykle nad Atlantickým oceánem. Předpověď počasí pro letošní rok se zdá být vážnější než v posledních dvou sezónách a žene cenu pomerančového koncentrátu vzhůru i přes to, že stávající objem zásob zmraženého pomerančového koncentrátu v USA vzrostl v porovnáním se stejným obdobím loňského roku o 50 procent. Obavy z hurikánů, které by mohly zasáhnout východní pobřeží Spojených států, zesílily v minulém týdnu poté, co se na západě od afrického pobřeží vytvořila tzv. tropická vlna, útvar předznamenávající obvykle možný vznik bouří a hurikánů. Čtvrteční obchodní seanci ukončil zářijový futures na pomerančový koncentrát na burze ICE Futures U.S. o 15,7 centů výše než otevřel pondělní seanci, konkrétně hodnotou 129,70 centů za váhovou libru.
Robert Černík
Colosseum a.s.