Forex: Týden na euro-dolaru opět plný fundamentů

21.07.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Volatilní týden má za sebou měnový pár EUR/USD na kterém se americká měna i přes propad až k historickým minimům nad hranici 1,60 EUR/USD přeci jen...

...dokázala udržet v konsolidačním pásmu a koncem týdne dokonce mírně zpevnit. Největší podíl na tomto vývoji mají americké banky které s výjimkou Merrill Lynch zveřejnily lepší než očekávané hospodářské výsledky, což dalo odpočinou medvědům na trhu, kteří ještě začátkem minulého týdne stáhly index S&P 500 z obav o další osud amerického finančního sektoru až na jeho nejnižší hodnoty od konce roku 2005. Svůj díl na tom, že se situace začala zklidňovat a světové akcie znovu zamířily do zelených čísel, pak měly jak opatření, které učinila americká administrativa na podporu Freddie Mac a Fannie Mae, tak kroky amerického Fedu či komice pro cenné papíry (SEC), které prozatím ukončily další výprodeje akcií obou společností. V neposlední řadě pak dolarovým býkům v rozhodování zda nakupovat americkou měnu pomohla i ceny ropy, která si prošla nevídanou korekcí, když během čtyř dnů zlevnila o více než patnáct dolarů, k čemuž vydatně pomohla zpráva o navyšujících se ropných zásobách a dalšímu omezení spotřeby benzínu v USA. Co se fundamentů týče, mírným zklamáním skončily výsledky maloobchodních prodejů, lépe si však vedla červnová průmyslová produkce a nad očekáváním skončily také počty nově udělených povolenek ke stavbě domů a nově zahájených staveb. Důležitým vzkazem pro obchodníky byla také červnová inflace, která poskočila z květnových 4,2% na 5%, vysoko nad očekávání analytiků a společně s rychlým růstem PPI tak podporuje spekulace na možný růst úrokových sazeb.

Nadcházející týden přinese ze Spojených států několik zajímavých market moverů, které přijdou na řadu až v druhé polovině týdne, velmi živo však bude také na eurové straně kotace. V pondělí bude zajímavé sledovat jak si výsledkově povede v 2Q Bank of America, což může pro začátek určit směr akciovým trhům a potažmo i dolaru, který se v minulém týdnu na vývoj na akciových trzích v podstatné míře ohlížel. Z ekonomických dat pak budou s dolarem nejvíce hýbat výsledky prodejů nových a existujících domů, revize michiganského indexu spotřebitelské důvěry a zejména červnová dynamika růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ještě větší dopad na euro-dolar by ale v nadcházejících pěti dnech mohly mít fundamenty z eurozóny. Ta totiž začíná zpomalovat a přestože si země evropské patnáctky neprocházejí tak komplikovanou situací jako Spojené státy, zhoršování makroekonomického prostředí začíná být patrné dříve než kdy jindy a euro nadosah historického maxima tak zdá se reflektuje spíše strach z vývoje amerického finančního sektoru, než kondici eurozóny. Bude-li napětí ohledně amerických bank nadále polevovat, můžeme se tak dočkat částečné korekce těchto zisků, které euro nabralo v průběhu minulých týdnů. K tomu by měly dopomoci také fundamenty, v podobě výsledků dynamiky růstu nových průmyslových objednávek v eurozóně, červencové ukazatele PMI z jednotlivých zemí evropské patnáctky a zejména německý IFO index, který pravděpodobně, po vzoru minulý týden zveřejněného ZEWu, upozorní na další zhoršování nálady mezi německými firmami.

Přestože i nadále existují rizika, a to zejména v podobě dalších špatných zpráv z amerického finančního sektoru, dolaru se otevírá prostor k likvidaci dřívějších ztrát. Americká měna by se tak měla nadále držet v konsolidačním pásmu ze shora ohraničeném resistencí kolem ceny 1,6020 EUR/USD, ze spodu pak poměrně vzdáleným supportem 1,53 EUR/USD. V 8:00 se dolar k euru obchodoval na ceně 1,5867 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE