...pravděpodobně výraznějšímu zpomalení ekonomické aktivity nevyhnou. PMI pro služby se tak za měsíc červenec dostal na 48,3b., ještě hůře si pak vedl stejný ukazatel pro výrobní sektor, který klesal až na 47,5b., přičemž výrazný podíl na snížení obou ukazatelů měla především Francie, kde aktivita v obou sektorech za poslední měsíce dramaticky zeslábla. Co hůře, nijak dobře si včera nevedlo ani Německo, které doposud eurozóně pomáhalo udržovat si poměrně slušná čísla a o tom, že i v dalších měsících největší evropskou ekonomiku pravděpodobně nečekají jednoduché časy hodně napověděl v dopoledních hodinách zveřejněný index IFO, který se propadl z červnových 101,2b. na 97,5b. (oček.: 100,2b.), přičemž stejný index měřící očekávání do nadcházejících šesti měsíců klesal až na 90b. a je tak nejníže od poloviny roku 2003.
Hlavními důvody zpomalování zemí jako je Francie a Německo je rostoucí inflace, silné euro, napjatá situace na finančních trzích a zpomalující americká ekonomika. Také ostatní země eurozóny však mají nemalé problémy. Italská ekonomika již delší dobu balancuje na hraně recese a Španělsko, čtvrtá největší ekonomika evropské patnáctky, si v současnosti prochází výrazným zpomalováním hospodářského růstu poté, co v zemi splaskla bublina na trhu s bydlením a podle včerejších výsledků se díky hromadnému propouštění ve stavebnictví nezaměstnanost v 2Q vyšplhala z 9,6% na vysokých 10,4%. Zpomalování Francie a Německa, jakožto dosavadních pilířů hospodářského růstu eurozóny, společně s negativním výhledem pro okolní země tak pro euro začíná znamenat vážný problém.
Včerejší čísla tak dopomohla společné měně k dalšímu znehodnocení, to však poněkud překvapivě nebylo nijak dramatické, když za celé čtvrteční obchodování nakonec zůstal euro-dolar téměř beze změny. Samotný fakt, že euro dokázalo navzdory velmi negativním číslům čelit prodejním tlakům, nabádá k ostražitosti a k částečnému omezení našeho optimistického výhledu pro americký dolar. Ten má i nadále prostor ke zhodnocování, to však již pravděpodobně nebude díky napjaté situaci uvnitř americké ekonomiky probíhat tak hladce jako tomu bylo v první polovině tohoto týdne. Včerejší zpevňování dolaru výrazně omezily výprodeje na akciových trzích, které táhly dolů opět zejména americké banky a stavební firmy poté, co se objevily spekulace o dalším prohlubování krize na trhu s bydlením. K těm dopomohly včerejší výsledky počtu prodaných již jednou vlastněných domů, které klesaly z květnových 4,99 mil. na 4,86 mil., což byl výsledek o 30 tis. jednotek nižší než s jakým počítali analytici. Přestože se červencový údaj dostal na desetileté minimum a vyvolal tak mezi řadou obchodníků výrazné znepokojení, podle našeho názoru se zatím o důkaz pokračování negativního trendu nejedná. Výsledek 4,86 mil. je totiž číslo stále pouze o 2,6% nižší než v lednu tohoto roku a o 3,1% nižší než v listopadu 2007, což vrhá včerejší výsledky do o něco lepší světla.
Dnešní obchodování nepřinese z eurozóny žádná ekonomická data a zvýšená pozornost tak bude věnována především americkým fundamentům. Spojené státy nabídnou ve 14:30 ostře sledované objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které by měly v jádrové podobě klesat o 0,2% (předch.: -0,8%) a v 16:00 pak ještě další čísla z trhu s bydlením, v podobě prodejů nových domů (oček.: 504 tis., předch.: 512 tis.) a revidovaného indexu spotřebitelské důvěry michiganské univerzity (oček.: 56,2b., předch.: 56,6b.). Pokud by dnešní výsledky objednávek zanechaly horší dojem a počty prodaných domů se dostaly pod 500 tis., dolar může o část ze svých dřívějších zisků poměrně snadno přijít, a to zejména tehdy, budou-li pokračovat výprodeje na akciových trzích. V 8:00 se americká měna na páru s eurem prodávala na ceně 1,5715 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)