...EUR/USD, když se ještě ve čtvrtek navečer pohybovala dokonce kolem ceny 1,5625 EUR/USD. To vše díky několika pro dolarovým fundamentům a poměrně příznivým ekonomickým číslům. Velkou pozornost si získaly slova jednoho ze členů FOMC Charlese Plossera, který se zařadil bok po boku ke svým kolegům Lackerovi, Fisherovi a Sternovi, kteří patří mezi největší příznivce přísnější měnové politiky. Americké měně pomohla také shoda amerických zákonodárců nad novým zákonem, který by měl pomoci společnostem Freddie Mac a Fannie Mae v případě nutnosti zajistit dostatečné finanční prostředky ze zdrojů amerického ministerstva financí a v neposlední řadě to byla také makro data, která celkově vyzněla poměrně pozitivně. Výrazného růstu se dočkaly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které ve své jádrové podobě stoupaly o celá 2%, což bylo daleko nad konsenzem, který se sbíhal kolem snížení o 0,2%. Zatímco počty prodaných již jednou vlastněných domů pak klesaly na 4,86 mil. a skončily za očekáváním, počty prodaných nových domů překvapily výrazně nad očekáváním, když se dostaly na 530 tis. (oček.: 504 tis.), přičemž pozitivní revize minulých dat postrčila čísla z předchozích dvou měsíců o v souhrnu o 50 tis. domů výše. I červnová čísla tak podporují náš scénář očekávající pozvolnou stabilizaci na americkém trhu s bydlením, která by se mohla nést i druhou polovinou tohoto roku.
Spotřebitelská důvěra:
Také v novém týdnu se mají obchodníci na co těší, když budou v centru pozornosti čtyři americké fundamenty, a to spotřebitelská důvěra, předběžné výsledky hospodářského růstu za 2Q a červencové NFP společně s ISM pro výrobní sektor. V úterý zveřejněné výsledky červencové spotřebitelské důvěry by měly podle většinového očekávání klesat z 50,4b. na rovných 50b. Důvěra spotřebitelů do dalších měsíců se v tomto roce dramaticky snížila a klesá téměř nepřetržitě od září minulého roku, když se od té doby dostala ze slušných 105,6b. až na aktuálních 50,4b. a její další zhoršování je tak možno i nadále očekávat. Nečekaný růst podobného indexu z minulého pátku, který zpracovává Michiganská univerzita, jež vystoupal z červnových 56,6b. na 61,2b. však přeci jen otevírá prostor pro pozitivní překvapení, které by mohlo povzbudit dolarové býky k dalším nákupům.
Růst HDP:
Ještě větší pozornost si zaslouží předběžné výsledky růstu HDP ve druhém čtvrtletí, který by měl po anualizaci dosáhnout podle konsenzu trhu 2,2%, což je výrazně nad výsledky z 1Q, kdy růst dosahoval na pouhé 1%. Hlavními tahouny má být především export, který zatím drží výrobní aktivitu ve Spojených státech nad vodou, pozitivně by měly přispět i spotřebitelé zvýšením svých výdajů a také efekt dotváření zásob, které v předchozích dvou čtvrtletích výrazně klesaly. Americká ekonomika zatím zůstává překvapivě odolná, když ukazatelé výrobní aktivity opět poukazují na mírnou expanzi a do výsledků za druhé čtvrtletí pravděpodobně promluví i daňové úlevy schválené v únoru americkým kongresem. Přestože očekávání hovoří o poměrně slušném růstu, naše odhady směřují ještě trochu výše (2,5%?) a čtvrteční report by tak dolarové býky mohl spíše příjemně překvapit než zklamat.
NFP a ISM:
V pátek budou v centru pozornosti zejména výsledky z amerického pracovního trhu (NFP), pozornost si však zaslouží také ukazatel aktivity ve výrobním sektoru (ISM). Změna v počtu pracovním míst by měla být již sedmým měsícem v řadě negativní, když se většinová očekávání scházejí kolem propadu o 75 tis., což by bylo číslo ještě